Banki pójdą śladem operatorów telefonicznych?

mbankowość

Według specjalistów sektor bankowy przejdzie wkrótce prawdziwą rewolucję. Jak informuje serwis biztok.pl, wzorem operatorów telefonii komórkowej banki w najbliższej przyszłości będą zmuszone do rozszerzenia gamy usług. Chodzi o umożliwienie przeniesienia numeru konta z jednego banku do drugiego. Choć na razie wydaje się to mocno nierealne, w przyszłości być może pozwoli bankom zwiększyć liczbę nowych użytkowników kont z dostępem do bankowości internetowej lub zatrzymać już istniejących.

Wg danych szacunkowych, znacznie spada liczba indywidualnych użytkowników bankowości elektronicznej. Jest to wyraźny sygnał dla banków do wprowadzenia zmian i udogodnień w wymagającym sektorze usług bankowych. Czujne oko konkurencji bacznie obserwuje potrzeby coraz bardziej wymagających klientów. Ostrzeżenie dla banków dotyczy firmy Google, która od momentu powstania dynamicznie rozwija swoją działalność, wprowadzając coraz nowsze produkty i usługi. Specjaliści przewidują, że Google niedługo zaskoczy wszystkich opcją darmowego konta i bezpłatnych przelewów. Byłby to ogromny cios dla polskich banków. Dlatego wprowadzenie do oferty nowych rozwiązań będzie po prostu niezbędne. Dostęp do usług przez urządzenia mobilne może już nie wystarczyć. Trzeba szukać nowych możliwości. Jedną z nich ma być właśnie możliwość przeniesienia numeru konta z banku do banku. Opcja ta z powodzeniem działa już w Wielkiej Brytanii.

Co taka zmiana oznacza dla posiadacza konta bankowego? Na pewno znaczny spadek cen za prowadzenie konta czy przelewy. Dla banku z kolei może przynieść wymierne korzyści płynące ze sprzedaży danych. W przyszłości być może jednym z warunków podpisania umowy o prowadzenie konta będzie zgoda na przetwarzanie historii konta. Jeśli nie zrobią tego banki, po taką możliwość chętnie sięgnie Google, które zyska całkiem pokaźną bazę danych o użytkownikach.

Być może niedługo sektor bankowy czekają poważne zmiany, przez które już dość dawno z dużym powodzeniem przeszła telefonia komórkowa.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.