Bezpieczeństwo płatności kartą PayPass

karta płatnicza

Karta zbliżeniowa z opcją płatności PayPass to niewątpliwie dodatkowy komfort w życiu zabieganego społeczeństwa. W Polsce możliwe jest dokonywanie płatności bezstykowych do kwoty 50 złotych, co jest przydatne zwłaszcza w przypadku drobnych, codziennych zakupów. Pierwsza transakcja kartą PayPass w kraju miała miejsce w grudniu 2007 roku. I choć od tego czasu technologia ta jest ciągle udoskonalana, to wśród wielu ludzi obawy budzi kwestia bezpieczeństwa takich kart. W sytuacji kradzieży czy zagubienia karty, potencjalny złodziej może przecież bez problemu jej użyć i znacznie uszczuplić stan naszego konta bankowego.

Warto wiedzieć, że banki stosują pewne zabezpieczenia tego typu transakcji. Przede wszystkim każdy bank ma swój dzienny limit operacji zbliżeniowych. Po przekroczeniu limitu, kolejna płatność będzie możliwa po wprowadzeniu kodu PIN. Część banków stosuje również losową weryfikację sposobu płatności kodem PIN. Dla osób, które absolutnie nie chcą korzystać z tej formy płatności, istnieje możliwość wyłączenia funkcji PayPass lub otrzymania od banku karty nie posiadającej takiej opcji.

Obecnie około 70% wszystkich kart płatniczych używanych w Polsce stanowią karty PayPass. Banki wydają takie karty automatycznie wszystkim posiadaczom kont, o ile klient nie zażąda inaczej.

Warto wiedzieć, że Narodowy Bank Polski przeniósł odpowiedzialność na poszczególne banki za wszelkie nieuprawnione transakcje wykonane za pomocą karty zbliżeniowej w sytuacji, gdy klient nie ma możliwości otrzymania karty płatniczej nie posiadającej funkcji PayPass, lub jeśli nie można tej opcji wyłączyć. To być może pozwoli przekonać wszystkich niedowiarków do korzystania z takiej formy płatności.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.