Jak bezpiecznie kupować w internecie?

bezpieczne zakupy online

Robiąc zakupy w sklepach zwykle nie zastanawiamy się nad bezpieczeństwem, ponieważ jedynym czynnikiem, który może nam zaszkodzić, jest ewentualny złodziej i kradzież pieniędzy czy karty płatniczej. A na to mamy wpływ, odpowiednio zabezpieczając się i uważając na podejrzane osoby. Inaczej sprawa przedstawia się, kiedy robimy zakupy w sklepach internetowych. Tutaj nasza uwaga i podejrzliwość wzrasta, ale pomimo tego nadal są osoby padające ofiarom nieuczciwych sklepów, kradzieży danych i pieniędzy w trakcie dokonywania transakcji internetowych. Dodatkowo, nie widząc sprzedawcy czy towaru, wielu użytkowników boi się takich zakupów, zakładając z góry, że zostaną oszukani.

Jak uniknąć ryzyka związanego z zakupami online?

Przed zakupami należy sprawdzić takie dane sklepu jak: telefon, adres, numer KRS, organ, który zarejestrował działalność. Trzeba również zapoznać się z regulaminem, który powinien być zawarty na stronie sklepu oraz zapoznać się z zasadami obowiązującymi przy dokonywaniu transakcji (łącznie z reklamacją i zwrotem towaru). Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że podczas wypełniania formularza kontaktowego i podawania swoich danych, a także danych dotyczących płatności, w miejscu adresu witryny widnieje „https”, co znaczy, że połączenie jest szyfrowane, a nasze dane są wysyłane bezpiecznie. Dodatkowo powinien się pojawić symbol zamkniętej kłódki, co potwierdza, że połączenie jest szyfrowane. Przed ostatecznym zrobieniem zakupów warto zapoznać się również z opiniami innych klientów, którzy dokonali zakupów w danym sklepie internetowym. Zwykle opinie te dotyczą czasu wysyłki, jakości produktu czy kontaktu ze sklepem.

Rynek e-commerce jest jedną z prężnie działających gałęzi gospodarki, który w ostatnich latach mocno rozwinęła się. E-commerce Polska, wchodzący w skład e-Izby Izby Gospodarki Elektronicznej, opracował „Dekalog Bezpiecznych Zakupów Online e-Commerce Polska” (http://ecommercepolska.pl/pl/59-968-dobre_praktyki). Jest to zbiór zaleceń na co należy zwracać uwagę podczas zakupów online. Dekalog został utworzony przez ekspertów w ramach akcji społecznej – Dzień Bezpiecznego Internetu, której partnerem jest e-Izba.

Dodatkowo, aby pomóc internautom w e-zakupach, Ceneo.pl opublikowało w marcu ranking Zaufane Opinie 2012, prezentujący sklepy internetowe, którym zaufało najwięcej użytkowników. Sam ranking został podzielony na 6 kategorii (świat komputerów i gier, zdrowie i uroda, styl życia, multimedia, motoryzacja oraz elektronika użytkowa) i dostępny jest na http://ranking.ceneo.pl/2013/03/01/ranking-zaufane-opinie-2012-wyniki/

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.