Bezpieczne zakupy w sieci

zakupy online

Elnur/bigstockphoto.com

Zakupy on-line stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić czas. Bardzo często możliwość dokonania transakcji przez Internet jest również okazją do zmniejszenia wydatków, ponieważ ceny proponowane w sieci są dużo niższe niż w sklepach stacjonarnych. Rozwój usług on-line i bogaty wachlarz dostępnych asortymentów sprawiają, że wiele osób decyduje się na zakup sprzętu RTV, AGD, a nawet materiałów budowlanych bez wychodzenia z domu.

Kluczowym prawem konsumenta, który dokonuje zakupów on-line jest jasna i pełna informacja w zakresie oferowanych towarów i usług, która dostępna jest przed złożeniem zamówienia. Ponadto osoba robiąca zakupy za pośrednictwem Internetu ma prawo do pisemnego potwierdzenia informacji o dokonaniu zakupu. (Specjaliści zalecają, aby dodatkowo wydrukować stronę, na której widnieje potwierdzenie złożenia zamówienia.) Najpóźniej niż w chwili dostawy konsument powinien otrzymać (w formie pisemnej lub na innym trwałym nośniku) potwierdzenie dokonania zakupu.

Wszyscy dokonujący zakupu przez Internet powinni pamiętać, że przysługuje im prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 7 dni roboczych (10 dni kalendarzowych), z wyłączeniem ponoszenia dodatkowych kosztów. Wyjątek stanowi w tej sytuacji odstąpienie od umowy związanej z zakupem usług zakwaterowania, transportu, czy usług turystycznych. Przed dokonaniem zakupu i przelewu środków za towary lub usługi warto dogłębnie zweryfikować sprzedawcę/przedsiębiorstwo. Przede wszystkim należy sprawdzić dane kontaktowe (tj. adres wraz z numerem telefonu) w tym czy przedsiębiorca ma siedzibę w Polsce.

Warto pamiętać, aby korzystać wyłącznie ze stron internetowych, które zapewniają bezpieczne sposoby płatności (można je rozpoznać po symbolu „kłódki” na dole ekranu monitora), a także deklarowanie przez przedsiębiorstwo reguł zachowania prywatności. Dokonując zakupu urządzeń elektrycznych należy sprawdzić, czy urządzenie odpowiada wymogom technicznym, a także czy gwarancja jest honorowana w kraju stałego pobytu kupującego. Dokonując przelewu warto również przeanalizować dodatkowe opłaty wynikające z tytułu np. cła, kosztów dostawy, w tym przesyłki pocztowej/paczki.

Podczas transakcji internetowych należy bardzo uważnie czytać wszelkie zapisy i wykazać się dużą czujnością podczas ich interpretowania i wyjaśniania. Wielu sprzedawców chcąc zyskać dodatkowych klientów stosuje „metody/techniki sprzedaży”, które mają w sobie wiele z manipulacji, a nawet oszustwa w przestrzeni wirtualnej. Brak potwierdzenia wiarygodności danego założenia („Tysiące zadowolonych klientów”), niejasne listy referencyjne/pochwalne, czy obietnice natychmiastowego bogactwa, a także ukryte wydatki i darmowe testy usług, które po określonym czasie automatycznie przekształcają się w umowy o wysokich kosztach stanowią pułapki zakupowe w sieci. Świadomość ich istnienia i wnikliwa analiza podczas składania zamówienia mogą uchronić przed błędami i wieloma nieprzyjemnościami związanymi z późniejszym dochodzeniem własnych praw(www.konsument.gov.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.