Bitcoiny bez podatku

bigstock-Digital-Bitcoin-56554175

Jak podaje serwis dla handlu.pl, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie waluty bitcoin. Chodzi o uznanie wymiany walut tradycyjnych na bitcoiny jako procedury podlegającej zwolnieniu z podatku VAT.

Według obowiązujących przepisów sprzedaż towarów i usług na terenie Unii Europejskiej podlega obowiązkowi uiszczania podatku VAT. Wśród tych usług, znajdują się takie, które są zwolnione z płacenia podatku, m.in. transakcje walutowe, skup i sprzedaż banknotów i monet (środków płatniczych). Zgodnie z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wymiana zwykłej waluty na bitcoina, czyli nabierającą popularności wirtualną walutę ma być zwolniona z VATu. Bitcoiny są używane w procedurach płatności internetowych, zarówno przez osoby prywatne, jak i sklepy internetowe. Bitcoiny są także kupowane i sprzedawane na podstawie obowiązujących kursów walut.

Spór o bitcoiny rozstrzygnął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na wniosek szwedzkich sędziów, którzy nie mogli dojść do porozumienia ze szwedzkim fiskusem, który uznał, że w przypadku wirtualnej waluty i związanych z nią transakcji trzeba odprowadzać VAT. Trybunał orzekł, że wymiana tradycyjnej waluty na wirtualną jest zwolniona z podatku VAT zgodnie z przepisami dotyczącymi walut, banknotów i monet używanych jako środki płatnicze, czytamy na dla handlu.pl.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.