Black Friday

Im bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym większy ruch w sklepach. Wszyscy zaczynamy rozglądać się za świątecznymi prezentami czy dekoracjami. Niektórzy nawet decydują się na remont, aby na święta wszystko wyglądało idealnie. Dlatego kilka tygodni przed świętami zaczynają pojawiać się w sklepach różne promocje i zniżki. Jednym z ważniejszych wydarzeń oferty handlowej jest wówczas Black Friday, czyli Czarny Piątek.

Na czym to właściwie polega?

Black Friday to dzień masowych wyprzedaży, które rozpoczynają się zawsze w tym samym dniu, tj. pierwszy piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Czarny Piątek określany jest początkiem okresu sprzedażowego przed Bożym Narodzeniem i ma na celu zachęcenie klientów oraz sprzedawców do oficjalnego otwarcia najgorętszego w roku kalendarzowym okresu na zakupy. Przeceny wahają się od 50% do nawet 70-80%!

Historia Black Friday

Black Friday narodził się w Stanach Zjednoczonych i stamtąd przywędrował do Europy. Ale jak to wszystko się zaczęło? Teorii na ten temat jest naprawdę wiele. Najbardziej znana jest ta z lat 60. XX wieku. Według niej w związku z wyprzedażami w Filadelfii ulice i sklepy były tak zatłoczone, że musiała interweniować policja. Zatem nazwę Black Friday wymyślił departament policji miasta Filadelfia, aby opisać chaos panujący w ten dzień na drogach i przed większością sklepów. Chaos, którego konsekwencjami były między innymi liczne wypadki samochodowe, akty agresji i kradzieże sklepowe. Inna teoria mówi o tym, że od tego dnia handlarze przestali zaznaczać straty w bilansie czerwonym atramentem, a zaczęli używać do tego czarnego atramentu.

Black Friday w Polsce

U nas Czarny Piątek nie osiąga takiego zakupowego szaleństwa jak za oceanem. Chociaż coraz więcej jest osób, które potrafią wziąć specjalnie pożyczkę, aby kupić po okazyjnej cenie różne produkty. Lista sklepów przystępujących do wielkich promocji z roku na rok jest coraz większa. Black Friday w Polsce został trochę przekształcony i można u nas spotkać się bardziej z Czarnym Weekendem niż piątkiem. Nie można zapomnieć, że Czarny Piątek obowiązuje nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także w sklepach internetowych. Jeśli jednak nie uda nam się zrobić zakupów w tym dniu, nic straconego. Po Czarnym Piątku mamy jeszcze Cyber Monady, czyli wyprzedaże w Internecie. Przed Czarnym Piątkiem należy jednak obrać „cel zakupowy”, porównać ceny i dopiero wtedy zdecydować się na konkretny sklep. Czarny Piątek w Polsce to wciąż nie to samo co w USA. Przeceny nie są aż tak duże, a sprzedawcy często stosują nieuczciwe praktyki.

Ciekawostki

Amerykanie bardzo chcieli, aby Black Friday był kojarzony pozytywnie. Niestety zdarzały się w historii Czarnych Piątków przykre sytuacje. Chociażby w 2008 r. media obiegła wiadomość, że tłum szturmujący sklep zadeptał mężczyznę. Według informacji policji, tłum staranował wówczas drzwi wejściowe do sklepu, a wśród 11 rannych była także kobieta w ciąży. Jedna kobieta użyła nawet gazu pieprzowego w 2011 r. wobec innych klientów sklepu, by tylko kupić sprzęt przeceniony o 60%. Nie obyło się także bez strzelaniny. Jednego roku dwie osoby zostały postrzelone w wyniku kłótni o miejsce parkingowe. Znany jest również przypadek, gdzie trzech kupujących zostało postrzelonych, z czego jeden z nich zmarł później w szpitalu w wyniku odniesionych ran. Na szczęście w Europie nie dochodzi jeszcze do takich sytuacji. W tym roku Czarny Piątek w Polsce przypada na 24 listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.