eBay zmienia politykę wobec kryptowaluty

eBay

eBay, czyli największy portal internetowy prowadzący aukcje internetowe, założony w 1995 roku, od 10 lutego tego roku wprowadza zakaz sprzedaży wirtualnej waluty bitcoin zarówno na aukcjach, jak i poprzez opcję „kup teraz”. Zakup bitcoinów dostępny będzie jedynie poprzez poufną reklamę – bezpośrednie skontaktowanie się ze sprzedającym tą walutę, bez żadnych zobowiązań.

Jak głosi oświadczenie wydane przez przedstawicieli portalu, ma to na celu promocję zaufanego rynku i dostosowanie się do stosownych regulacji. eBay ponadto zmienia swoją politykę, której aktualizacja będzie precyzować, że każda sprzedaż bitcoinów i innej podobne waluty wirtualnej powinna znajdować się w kategorii waluty wirtualnej, w formacie poufnej reklamy. Kategoria wirtualnej waluty będzie dostępna w opcjach portalu już 10 lutego.

Transakcje bitcoinów są nieodwracalne i natychmiastowe, co kłóci się z zasadami prowadzenia aukcji w serwisie eBay. Przedstawiciele portalu boją się, że taki sposób transakcji stwarza możliwość oszukiwania – użytkownik może kupić bitcoiny, które są natychmiastowo przesyłane do jego wirtualnego portfela, ale odmawia zapłaty za nie, bądź cofa transakcję na swoim koncie bankowym. Poufny model zakłada, że użytkownik osobiście kontaktuje się ze sprzedającym bitcoiny, płaci z góry, i dopiero, kiedy sprzedający otrzyma wpłatę – wysyła bitcoiny. W takim systemie eBay nie pośredniczy w sprzedaży, nie ponosząc odpowiedzialności za ewentualne niepowodzenie transakcji.

Jak dotąd bitcoiny nie były wspomniane w regulaminie portalu, który precyzował jedynie sprzedaż jakich przedmiotów jest zakazana. Nie precyzował przedmiotów, które wolno sprzedawać, co oznacza, że do tego czasu sprzedaż bitcoinów była dozwolona na ogólnych zasadach. Brak regulacji powodował, że jeden użytkownik sprzedawał 0.02 bitcoiny za 15,99 funtów, a jeszcze inny – tą samą ilość za 24,99 funtów. Warto zaznaczyć, że obecnie 0.02 BTC wartych jest około 12 funtów (około 50 zł).

Wysoko postawieni pracownicy eBay wierzą w powodzenie tej wirtualnej waluty. Pozytywną opinię wyraził również prezes PayPal, David Marcus, który skomentował krótko: „Wierzymy w bitcoin”.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.