InPost ogranicza świadczenie usług listowych

logo inpost

Jak poinformował Zarząd spółki InPost, podjęto decyzję o restrukturyzacji działalności tejże Grupy Kapitałowej w zakresie obsługi przesyłek listowych. Powodem ma być spadek rentowności w tym segmencie, do którego niewątpliwie przyczyniła się strata kontraktu na obsługę pocztową przesyłek sądowych na rzecz powszechnego operatora – Poczty Polskiej.

Według informacji przekazanych przez Zarząd InPostu, w marcu przeprowadzono optymalizację modelu dystrybucyjnego przesyłek listowych, która w głównej mierze polegała na likwidacji 45 proc. oddziałów prywatnego operatora oraz zwolnieniu 40 proc. pracowników. Powodem tej optymalizacji była utrata kontraktu na obsługę przesyłek sądowych. Jednak i to nie wpłynęło na poprawę rentowności segmentu przesyłek listowych. Jednocześnie Zarząd spółki poinformował, że przedmiotem likwidacji były oddziały doręczycielskie. Nie zlikwidowano punktów obsługi klienta ze względu na potrzebę obsługi e-klienta w zakresie przesyłek listowych. Zarząd InPostu pragnie zwiększyć funkcjonalność punktów obsługi klienta, tak by móc nadawać i odbierać przesyłki dla segmentu handlu elektronicznego.

Głównym celem działań restrukturyzacyjnych będzie redukcja zasięgu operatora prywatnego do głównych miast w kraju. Usługa „list polecony Allegro” zostanie wcielona do działu kurierskiego, co oznacza, że doręczaniem listów poleconych będą zajmować się kurierzy. Usługi listowe, dedykowane branży e-commerce będą obsługiwane przez kurierów InPostu z zachowaniem ceny listu.

Allegro, jeden z większych partnerów biznesowych InPostu, przekazane przez Zarząd spółki informacje przyjmuje spokojnie. Usługi oferowane przez prywatnego operatora to jedna z wielu możliwych do wyboru opcji jeśli chodzi o nadanie przesyłki. E-klienci mają do wyboru kilka innych rozwiązań w zakresie doręczania zamówionych towarów, mówi Paweł Klimiuk w rozmowie z serwisem money.pl. Jednocześnie Zarząd InPostu informuje, że priorytetem dla firmy pozostaje wysoka jakość usług dedykowanych e-commerce. Dlatego część usług listowych trafi do oddziału kurierskiego, by operator zachował wysoki standard świadczonych usług.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.