InPost przejął akcje PGP

logo inpost

InPost, największy prywatny operator pocztowy działający na terenie kraju, przejął 100 procent akcji Polskiej Grupy Pocztowej PGP. Obie firmy wygrały w ostatnim czasie atrakcyjne przetargi, w tym m.in. wielomilionowy kontrakt PGP na obsługę masowych przesyłek nadawanych przez sądy i prokuratury.

Połączenie PGP z InPostem oznacza następne korzyści, a mianowicie obsługę pocztową kolejnych jednostek sektora publicznego, który stanowi trzon rynku przesyłek listowych. Z roku na rok znacznie maleje liczba listów nadawanych przez klientów indywidualnych. Intensywniej robi się w okresie świątecznym, bo choć łańcuszkowe SMS-y na stałe weszły w zwyczaje świąteczne Polaków, to jednak wiele osób nadal z niecierpliwością wypatruje tradycyjnej świątecznej kartki z życzeniami. Ponadto Prezes Poczty Polskiej przytoczył opinię analityków, według których ostatni papierowy list zostanie wysłany w 2025 roku.

Nie wiadomo czy spełni się ten czarny scenariusz. Póki co sektor publiczny nie może funkcjonować bez wysyłania korespondencji do obywateli. Wiele urzędowych spraw wymaga listownego potwierdzenia i to jest szansa dla operatorów pocztowych. Część urzędów, tnąc koszty dostarczania korespondencji, decyduje się na zatrudnienie gońca. Jednak większość jednostek ze względu na ilość nadawanych listów musi zlecić wykonywanie tych usług firmom pocztowym.

InPost coraz intensywniej zaznacza swoją obecność na rynku. Niedawno wygrał m.in. konkurs na obsługę przesyłek nadawanych przez KRUS, wyceniony na około 23 mln złotych, a także przetarg na doręczanie korespondencji rządowego Centrum usług Wspólnych o wartości 33 mln złotych. Jak podaje wyborcza.biz, na koniec III kwartału 2014 roku InPost prowadził obsługę pocztową blisko 2600 firm w Polsce, w tym zarówno jednostek publicznych, jak i prywatnych.

Jak podaje prezes InPostu Rafał Brzoska: „ Formalne połączenie z PGP jest zwieńczeniem bardzo owocnego roku dla obu spółek w zakresie obsługi przesyłek w Polsce. Zarówno InPost, jak i PGP pozyskały wiele kontraktów z masowymi nadawcami i wygrały liczne przetargi publiczne”.

Szansą dla InPostu będzie również ogłoszony z początkiem tego roku konkurs na operatora powszechnych usług pocztowych.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.