Który typ płatności online jest najbezpieczniejszy?

Kupując coś przez Internet z reguły do wyboru mamy kilka rodzajów płatności. Jaki z nich wybrać, aby transakcja i nasze dane były bezpieczne?

Sprzedaż internetowa dynamicznie rośnie, coraz więcej osób decyduje się na zakupy w sieci, chwaląc je przede wszystkim za wygodę i szybkość. Jednak nadal część użytkowników obawia się dokonywać transakcji online, bojąc się, że zostaną oszukani, ich dane osobowe trafią w niepowołane ręce, albo logując się na konto bankowe udostępnią komuś informacje o swoim rachunku. Obecnie jednak zabezpieczenia płatności internetowych są na bardzo wysokim poziomie, a przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci, nie mamy się czego obawiać.

Jednym ze starszych sposobów płatności jest karta kredytowa. W e-sklepie wybieramy rodzaj karty, a następnie podajemy swoje imię i nazwisko, numer karty, datę ważności oraz trzycyfrowy kod znajdujący się na jej odwrocie. Środki zostaną automatycznie pobrane z konta po dokonaniu zakupu. Jest to rozwiązanie wygodne, szczególnie jeśli za daną usługę musimy płacić cyklicznie. Jego minusem jednak jest to, że wystarczy posiadać dane karty i nie mając jej faktycznie w ręku obciążyć ją dokonując zakupów. Ważne więc, aby dane te podawać tylko w sprawdzonych sklepach i u usługodawców, którzy cieszą się zaufaniem i dobrymi opiniami klientów.

Innym sposobem płatności online jest aplikacja na telefon. Jedną z popularniejszych systemów płatności tego typu jest BLIK, mogą z niej korzystać właściciele rachunków w większości banków funkcjonujących na rynku. Aplikacja jest powiązana z rachunkiem osobistym, a transakcja zabezpieczona jest kodem ważnym dwie minuty. Zakupy takie są w pełni bezpieczne, dopóki ktoś niepowołany nie uzyska dostępu do naszego smartfona. Należy więc zabezpieczyć go kodem, aby w razie kradzieży nie było możliwe zapłacenie przy jego użyciu.

PayU natomiast to serwis pośredniczący w płatnościach online. Korzysta z niego wiele sklepów internetowych, w tym Allegro, co wzbudza zaufanie, mimo iż PayU funkcjonuje na rynku stosunkowo krótko. Za jego pośrednictwem można wykonać przelew z 22 banków, a nawet dokonać zakupu na raty. Transakcje takie są chronione i bezpieczne, jednak tutaj również należy pamiętać, aby przed dokonaniem zakupu sprawdzić, czy sam sklep jest wiarygodny.

Jeśli jesteśmy zwolennikami bardziej tradycyjnych metod, możemy skorzystać z serwisu Przelewy24. Dzięki temu rozwiązaniu sprzedający dostaje środki od razu. Możliwe jest również za jej pośrednictwem doładowanie innych aplikacji, np. takich służących do płacenia za bilety komunikacji miejskiej jak SkyCash. Wybierając ten serwis zostaniemy przekierowani do zakładki ze współpracującymi bankami, z których wybieramy ten, w którym mamy konto. Następnie logujemy się do niego za pomocą numeru klienta oraz hasła do konta bankowego.

Korzystanie z tej metody oraz pozostałych wymienionych jest bezpieczne jeśli pamiętamy o kilku zasadach:

  • należy korzystać tylko z zaufanych połączeń internetowych,
  • hasła do kont należy regularnie zmieniać na takie, które będą łatwe do zapamiętania, ale trudne do odgadnięcia,
  • nie zdradzajmy nikomu haseł, podczas ich wpisywania zasłaniajmy telefon,
  • zakupy należy robić tylko w sprawdzonych sklepach i u wiarygodnych usługodawców,
  • nie zapisujmy w telefonie żadnych haseł, pinów, nie pozwólmy przeglądarce zapamiętać danych logowania do systemów płatności i kont bankowych,
  • zabezpieczmy telefon hasłem lub kodem na wypadek kradzieży.
Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.