Legalne zakupy

zakupy w itnernecie - prawo

Nie od dziś wiadomo, że internet jest miejscem, gdzie czai się mnóstwo niebezpieczeństw związanych nie tylko np. z kradzieżą danych czy pieniędzy z konta bankowego, ale i z nieuczciwymi sprzedawcami, którzy wykorzystują rozmaite sztuczki, aby nabrać potencjalnego klienta i zarobić na jego niewiedzy czy naiwności. Jak więc się ustrzec przed wpadnięciem w pułapkę podczas dokonywania zakupów w internecie, a zwłaszcza na serwisach aukcyjnych?


Jeśli dokonamy zakupu rzeczy, która okazała się rzeczą kradzioną, to musimy się liczyć z tym, że Policja ma prawo taką rzecz zatrzymać. W przypadku, kiedy od kradzieży danego przedmiotu do momentu zakupu czy wygranej aukcji mijają 3 lata, otrzymamy go z powrotem, nawet w przypadku kiedy nie wiedzieliśmy, że rzecz była kradziona. Wtedy również Policja nie ma prawa nam odebrać takiej rzeczy. Gorzej, jeśli wiedzieliśmy, że przedmiot był kradziony – wtedy, pomimo upływu 3 lat, przedmiot taki odbiera Policja.

Jeśli okazałoby się, że dany przedmiot kupiliśmy od osoby, która okazała się osobą małoletnią, tj. do lat 13, transakcja staje się nieważna, i nie ma tu na znaczeniu czy wiedzieliśmy, że jest to osoba małoletnia czy nie. Taka osoba, zgodnie z polskim prawem, nie może rozporządzać majątkiem. Jedynie kiedy transakcja dotyczy rzeczy drobnych i nie powodujących pokrzywdzenia małoletniego jest ona akceptowalna. Zakupy od osoby pomiędzy 13 a 17 rokiem życia są legalne, jeśli przedmiot sprzedaży został przekazany małoletniemu przez np. rodzica czy prawnego opiekuna i może nim swobodnie dysponować, został on zakupiony przez małoletniego z własnych zarobionych pieniędzy bądź też pieniądze te zostały mu przekazane przez rodzica lub prawnego opiekuna.

W przypadku, kiedy zakupimy towar od osoby pomiędzy 13, a 17 rokiem życia, która nie może sama nim rozporządzać bez zgody rodziców lub prawnego opiekuna, a rodzice zgłoszą to i upomną się o zakupiony przez nas przedmiot – musimy go zwrócić. Możliwe jest za to kupno przedmiotu od osoby poniżej 13 roku życia, jeśli pozwolą na to rodzice lub prawni opiekunowie.

Allegro oferuje konto Allegro Junior, gdzie wszelkie transakcje są dokonywane za zgodą opiekuna.

Ponadto należy uważać, czy zakupiony towar nie znajduje się na liście zastawów oraz czy nie stanowi współwłasności osób trzecich. W przypadku takiej transakcji jest ona nieważna.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.