Najchętniej kupowany towar online to…

książki

flickr; autor: Jennerally

Z raportu przygotowanego przez e-Commerce Polska oraz Gemius dowiedzieć się można, że to książki, zaraz obok filmów i płyt CD/DVD, są najchętniej kupowanym towarem w sklepach internetowych.

Raport pokazuje, że ponad połowa badanych chociaż raz zaopatrzyła się w ww. produkt w sklepie internetowym, a ta liczba nadal rośnie. Książki, płyty i filmy cieszą się nieustającą popularnością nie tylko w sklepach online, ale i na takich serwisach aukcyjnych jak Allegro.pl. Popularność tych produktów online tłumaczyć można tym, że w dzisiejszych czasach, nie wychodząc z domu, możemy przeglądać setki tysięcy dostępnych tytułów, wraz z opisami, recenzjami. W domowym zaciszu też możemy zdecydować, czy daną książkę czy film kupić. Jeśli nam się nie spodoba – po prostu nie fatygujemy się do sklepu lub nie kupujemy online. Omijamy tutaj samą drogę do sklepu stacjonarnego oraz samo obcowanie z nieznajomymi.

Wśród serwisów online, które cieszą się największą popularnością, jeśli chodzi o zakup/wymianę książek, filmów czy płyt, wymienić należy Allegro.pl (17% ankietowanych wymieniło ten sklep), Empik.com (12%) i Merlin.pl (8%). Dotyczyło to książek i płyt zarówno nowych, jak i używanych.

Same zakupy przez internet również cieszą się powodzeniem, gdyż aż 72% ankietowanych przyznało się do robienia, przynajmniej raz, zakupów przez internet. Dodatkowo, nad podstawie badania instytutu opinii publicznej Infas wykonanego na zlecenie Trusted Shops, aż 90% ankietowanych kierowało się bezpieczeństwem zakupów przy wyborze sklepu online. Równie ważnym była szybka dostawa (88% ankietowanych) oraz gwarancja zwrotu pieniędzy (87%) w przypadku, gdy towar nie spodobał się lub jest wadliwy. Następnie ważnym czynnikiem była ochrona danych osobowych oraz opinie wystawiane przez innych użytkowników. 92% ankietowanych wskazało na cenę produktu, jako czynnik najważniejszy.

Podsumowując, handel online rośnie w Polsce, i dzięki zastosowaniu coraz większych środków bezpieczeństwa przy robieniu zakupów w Internecie – coraz więcej użytkowników sieci decyduje się na takie właśnie zakupy.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.