Nowa dyrektywa konsumencka (2011/83/UE)

25 października 2011 roku weszła w życie nowa Dyrektywa Unijna nr 2011/83/UE dotycząca praw konsumentów. Rząd Polski ma czas do połowy grudnia 2013 roku, aby wdrożyć ją.

Dyrektywa ta dotyczy konsumentów robiących zakupy przez internet i ma ona ułatwić im życie. Do najważniejszych zmian należy zaliczyć 14 dniowy okres na odstąpienie od umowy kupna zawartej przez internet oraz zwrot pieniędzy. Zmiany dosięgną również serwisy aukcyjne – na sprzedającego zostanie nałożony obowiązek zaprezentowania rzeczywistych kosztów sprzedaży danego produktu, jak również zakaz ich zawyżania. Jak widać, zmiany te dotyczą szeroko pojętego rynku e-commerce w Polsce i w całej Unii Europejskiej. Całość ma na celu poprawę bezpieczeństwa transakcji internetowych, a także poprawić rozwój e-commerce w Europie. Znikną także problemy, jakie mają zagraniczni sprzedawcy sprzedający swój towar w polskich e-sklepach – prawo to będzie bowiem jednolite w całej Unii.

Okres 14 dniowy na wypowiedzenie umowy kupna i zwrot towaru będzie obowiązywał od momentu otrzymania towaru do rąk, a nie od momentu wysyłki produktu. Nie trzeba będzie również podawać powodu zwrotu towaru zakupionego na aukcjach. Również problem zwrotu kilku rzeczy zostanie wyjaśniony – 14 dni będzie się liczyć od daty otrzymania ostatniego produktu. Sprzedający będzie również zwracał koszty transportu, które kupujący poniósł, jednak tylko w przypadku, kiedy opcja transportu była standardowa (najniższa). W przeciwnym wypadku zwróci tylko część kwoty. Kupujący odsyłając towar zrobi to na swój koszt w momencie, kiedy sprzedawca taką informację u siebie na stronie zamieści. W przypadku jej braku – sprzedający będzie musiał również ponieść koszt wysyłki odesłania towaru.

Zmiany dotkną także infolinie działające w e-sklepach. Stawki połączeń z nimi mają być takie same i wynosić tyle, ile za zwykłe połączenie. Odpowiedzialność za wszelkie uszkodzenia towaru w trakcie transportu spada również na sprzedającego. Uporano się także z towarami cyfrowymi, które będzie można zwrócić do czasu pobrania ich z serwera. Po tym czasie zwrot nie będzie już możliwy.

Wejście i wprowadzenie nowej dyrektywy w życie pociągnie za sobą dodatkowe koszty u przedsiębiorców, jednak spowoduje, że handel internetowy rozkwitnie i stanie się bardziej przejrzysty i bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.