Nowa kryptowaluta – Bitcoin

bitcoin

Ostatnimi czasy głośno zrobiło się o tajemniczej walucie zwanej Bitcoin. Czym ona jest i gdzie można nią płacić?

Bitcoin to tzw. kryptowaluta, która oparta jest, jak nazwa wskazuje, na kryptografii. Mówiąc prościej, jest to cyfrowa waluta działająca na zasadzie P2P (peer-to-peer), posiadająca otwarty kod źródłowy. Sam pomysł kryptowaluty został po raz pierwszy wspomniany w 1998 roku przez Wei Dai-a na liscie mailingowej cypherpunków.

Pierwsza koncepcja takiej waluty oraz zasada działania została zaprezentowana w 2008 roku przez tajemniczego mężczyznę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Opracowanie projektu zajęło mu 2 lata. Całość została wrzucona na kryptograficzną listę mailingową w formie pliku PDF o rozmiarze 180 kb. Rok później został stworzony pierwszy blok Bitcoinów, zwany „blokiem początku”. Po sześciu dniach został uruchomiony Bitcoin v0.1, i można powiedzieć, że od tego momentu Bitcoiny zaczęły żyć własnym życiem. Od 2011 roku nową walutą zaczęły interesować się nie tylko media, ale i sklepy.

Bitcoiny zapisywane są na komputerze użytkownika w portfelu elektronicznym, bądź na zewnętrznych serwerach prowadzonych przez osoby trzecie. Walutę przesyła się na dany adres Bitcoin. Taki adres, zwany także kluczem publicznym, zapisywany jest w formie tekstowej, i składa się zarówno z liczb, jak i z cyfr. Adres taki nie zdradza właściciela, co zapewnia anonimowość. Ta anonimowość umożliwia jednakże pranie brudnych pieniędzy.

Popularne jest także generowanie Bitcoinów, tzw. „mining”, czyli „kopanie” lub „wydobywanie” monet. Na nowe monety może natrafić każdy użytkownik, który weryfikuje transakcje, jednak po spełnieniu mało prawdopodobnego warunku. Stąd też określenie „kopanie”/”wydobywanie”. To, czy i ile monet otrzyma użytkownik zależy od mocy jego komputera, tj. od stosunku mocy obliczeniowej udostępnionej w sieci do sumy mocy obliczeniowej wszystkich użytkowników danego węzła.

Zalety płatności Bitconami docenią wszyscy ci, którzy dokonują transakcji zagranicznych, np. wykupując dostęp do gry online na zagranicznym serwerze czy kupując software niedostępny w Polsce. Możliwy jest także zakup dóbr namacalnych. Transakcje takie nie podlegają dodatkowym opłatom za przelew czy przewalutowanie, a co za tym idzie – ich realizacja jest błyskawiczna.

Obecnie w Polsce można płacić Bitcoinami w około 31 miejscach w Polsce, wliczając w to kawiarnie, puby czy siłownie. Mapę punktów, gdzie możemy zapłacić Bitcoinami na całym świecie pokazuje http://www.coinmap.org/

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.