Nowe limity transakcji zbliżeniowych w Alior Banku

karta płatnicza

Jak informuje serwis finanse.wp.pl, Alior Bank zmienił limity transakcji zbliżeniowych bez kodu PIN. Maksymalny limit takich transakcji może wynieść nawet 25 tysięcy w przypadku klienta indywidualnego.

To spora zmiana jak na polskie realia. Standardowa dzienna kwota limitu dla transakcji zbliżeniowych w większości banków działających na terenie Polski wynosi 50 złotych. Większa kwota za dokonywane zakupy wymaga potwierdzenia kodem PIN.

Zmiana limitu w Alior Banku budzi obawy wśród klientów co do bezpieczeństwa środków pieniężnych, zwłaszcza w przypadku kradzieży karty płatniczej. To otwiera potencjalnemu złodziejowi drogę do swobodnego posługiwania się skradzioną kartą, co może spowodować znaczne straty finansowe dla posiadaczy kont z uruchomionymi tego typu transakcjami.

Rzecznik banku, Julian Krzyżanowski w przesłanym do Dziennika Internetowego wyjaśnieniu tłumaczy, że bank wprowadził możliwość samodzielnego określania wysokości limitu zbliżeniowego, przez co jego domyślna wartość została określona jako „bez limitu”. Za pośrednictwem Systemu Bankowości Internetowej klient może zmienić limit, np. na 2 tysiące złotych. Jednocześnie rzecznik Alior Banku zaznacza, że limit płatności zbliżeniowych nie może przekroczyć dziennego limitu transakcji bezgotówkowych, określonego na karcie należącej do posiadacza rachunku. Dzięki wprowadzonym zmianom właściciel karty otrzymał jedynie możliwość samodzielnego ustalania limitu transakcji zbliżeniowych.

Dodatkowo każda karta posiada własny limit tego typu transakcji, który w przypadku klienta indywidualnego nie może przekroczyć kwoty 25 tysięcy złotych, wyjaśnia Krzyżanowski.

W oświadczeniu przesłanym do WP.PL, rzecznik dodaje, że

„Niezależnie od indywidualnie ustalanych limitów każda transakcja zbliżeniowa dokonywana na kwotę powyżej 50 złotych wymaga dodatkowej weryfikacji kodem PIN przez klienta. Ponadto jeśli Klient ma ustawione limity dzienne dla transakcji bezgotówkowych, to limit ten dotyczy także transakcji zbliżeniowych”.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.