Obowiązkowy system kaucyjny dla szklanych butelek

Zielone tło, a na pierwszym planie pudełko ze znaczkiem recyklingu, wypełnione szkalnymi i plastikowymi butelkami

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo wrócą kaucje na wszystkie butelki, a nawet wybrane tworzywa sztuczne. Na konferencji prasowej, która odbyła się 2 czerwca, wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział finisz prac nad systemem kaucyjnym. Co ważne, mają nim być objęte wszystkie rodzaje butelek szklanych. Dzięki temu ministerstwo liczy na efektywniejszy obrót surowcem szklanym lepszej jakości i przekonuje, że to rozwiązanie niesie dużo korzyści.

Powrót skupów?

Na zachodzie od dawna działa sprawny system kaucyjny, dzięki czemu odsetek odzyskanych surowców (głównie szkła i plastiku) jest tam bardzo wysoki. Jeszcze w latach 90. w Polsce popularne były skupy butelek, odpowiednio oznaczone opakowania szklane przyjmowały również sklepy. Z czasem system kaucji podlegał kolejnym ograniczeniom. Przez to obecnie tylko niewielką część butelek możemy zwrócić do sklepu. Niedługo jednak sytuacja się zmieni. Wiceminister Ozdoba zapowiada, że siłą nowego systemu będzie objęcie nim wszystkich butelek, również jednorazowych. Dzięki temu zwrot kaucji będzie łatwiejszy i bardziej powszechny, a co za tym idzie, butelki łatwiej trafią z powrotem do producenta.

Kaucja powszechna

Kolejnym plusem nowego systemu kaucyjnego jest jego obowiązkowy charakter. Zwroty butelek będą musiały prowadzić wszystkie większe sklepy. Możliwe też będzie postawienie automatu na szkło wydającego kaucje. Wszystko po to, by tego typu punkty były łatwo dostępne i stały się popularne. Wiceminister zwraca uwagę, że dzięki wdrożeniu nowych zasad z ulic mają szansę zniknąć popularne małpki, czyli butelki o pojemności 100 i 200 mililitrów. Korzystając z nowego systemu będzie można bowiem zwrócić wszystkie szklane butelki o pojemności do 1,5 litra. Według prognoz uczestników będzie to miało realny wpływ nie tylko na czystość naszych ulic, ale i ilość szklanego surowca dobrej jakości, który będzie sukcesywnie wracał do obiegu. Kaucja jest bowiem naprawdę skuteczną mobilizacją.

Kto za to zapłaci?

Wprowadzenie kaucji na większość opakowań szklanych, a nawet jak zapowiada rząd na część plastików, na pewno wpłynie na cenę produktów, których dotyczy system. Strata dla konsumenta jest jednak tylko pozorna i chwilowa. Łatwa sprzedaż opakowania sprawi, że środki na nie wydane szybko wrócą do naszej kieszeni. Aby zmiany były skuteczne, ważne jest objęcie zwrotem na jasnych zasadach jak największej grupy opakowań. Nowy system ma być wprowadzany sukcesywnie dając szansę punktom handlowym na dostosowanie się do zmian.

Przykłady płynące z zagranicy i rodzime doświadczenia z przeszłości świadczą o tym, że system oparty na kaucji jest skuteczny w podnoszeniu poziomu odzysku danego materiału. Szkło jako materiał bardzo ekologiczny idealnie się do tego nadaje. Jeśli zapowiadane rozwiązanie wpłynie na popularyzację zwrotów, skorzystają na tym zarówno konsumenci jak i środowisko. Dlatego z niecierpliwością oczekujemy konkretnych działań w tej sprawie i objęcia systemem jak najszerszej grupy opakowań w tym nie tylko szkła.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.