Ochrona danych osobowych internautów

prawo

Dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników Internetu, w tym również da tych, którzy robią zakupy w sieci. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Komisja Europejska wspólnie z Radą Unii Europejskiej ustaliła ostateczny kształt pakietu prawnego, który swym zasięgiem obejmie kwestie związane z ochroną danych osobowych i prywatności użytkowników sieci internetowej w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Gdy nowe regulacje wejdą w życie, to ochrona danych osobowych będzie dotyczyła blisko 500-milionowej grupy użytkowników sieci w krajach Wspólnoty. Według specjalistów zmiany prawne rzeczywiście zwiększą ochronę danych osobowych internautów. Do nowego prawa będą musiały dostosować się wszystkie firmy i korporacje, oferujące m.in. sprzedaż wysyłkową itp. usługi. Rygorystyczne przepisy zabronią wszystkim firmom internetowym, oferującym swe usługi na terenie Unii Europejskiej, udzielania informacji o użytkowniku sieci bez jego zgody. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zaostrzone regulacje zaczną obowiązywać za dwa lata.

Karą za złamanie przepisów o ochronie danych osobowych i prywatności użytkowników sieci na terytorium państw Wspólnoty będzie mandat w wysokości 4 procent rocznego obrotu firmy. Taka kara będzie najdotkliwsza dla światowych graczy internetowych, które w przypadku udowodnienia winy zapłacą miliardy euro mandatu, podaje Polska Agencja Prasowa.

Przedstawicielom Komisji Europejskiej oraz Rady Europejskiej nie udało się osiągnąć porozumienia w kwestii granicy wieku, w którym dzieci mogą aktywnie korzystać z sieci bez pisemnej zgody ich rodziców. Padały propozycje wieku 13 lub 16 lat. Ostatecznie to państwa członkowskie same podejmą decyzję w tej kwestii.

Projekt zmian z obrad Parlamentu Europejskiego trafi do Komitetu Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Jeszcze w tym roku poznamy końcową wersję projektu zmian prawnych dotyczących ochrony danych osobowych i prywatności internautów na terenie wszystkich państw UE, podaje Polska Agencja Prasowa.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.