Od lipca koniec nieopodatkowanych przesyłek z Chin

kurier

Przywrócenie VAT na import przesyłek o wartości do 22 euro to jedna z głównych zmian, wprowadzanych przez Unię Europejską pakietem dyrektyw dotyczącym e-commerce. Głównym celem wdrażanych rozwiązań jest ograniczenie zakupów z Chin, a tym samym wsparcie europejskich sprzedawców i rozwój handlu wewnątrzwspólnotowego. Skorzystać na tym mogą także polscy przedsiębiorcy.

Ułatwienie w rozliczeniach dla sprzedawców, większe ceny dla kupujących

Niskie ceny, wynikające między innymi z braku podatku VAT, to jedna z najważniejszych przyczyn dużej popularności zakupów poza granicami Unii Europejskiej, głównie na chińskich platformach zakupowych. Do Polski z takich miejsc trafia rocznie około 10 milionów przesyłek, jednak tylko od około 35 procent z nich pobierany jest VAT. Zmienić ma się to już od 1 lipca, kiedy wycofane ma zostać zwolnienie z podatku dla przesyłek do 22 euro spoza granic Unii Europejskiej.

W efekcie kupujący mogą spodziewać się większych opłat związanych z zakupami.

Warto wiedzieć, że zmiany nie obejmą wszystkich przesyłek. Już teraz część towarów pochodzących z Chin i dostępnych na popularnych platformach zakupowych, wysyłana jest z magazynów, które znajdują się na terenie Hiszpanii, Holandii oraz innych europejskich krajów – takich przesyłek wycofanie ulgi VAT nie będzie dotyczyć.

Zwiększenie konkurencyjności krajowych rynków

Celem wprowadzanych zmian jest ograniczenie liczby paczek trafiających z Chin do Polski i innych unijnych państw, co ma pobudzić wewnątrzwspólnotowy rynek handlu. Szacuje się, że tego typu rozwiązanie zmniejszy zainteresowanie zakupami z Chin o 30-40 procent.

Warto podkreślić jednak, że odbiorcami przesyłek spoza obrębu Unii Europejskiej są nie tylko klienci indywidualni, ale także firmy. W efekcie wprowadzenie opodatkowania może stać się przeszkodą dla przedsiębiorstw, które swój biznes oparły na produktach sprowadzanych bezpośrednio z popularnych chińskich platform zakupowych.

Pakiet dla ecommerce ma pobudzić handel w Unii Europejskiej

Przywrócenie podatku na import przesyłek o wartości do 22 euro to część pakietu dla e-commerce, który ma zostać wdrożony przez wszystkie kraje Unii. Data graniczna jego wprowadzenia to 1 lipca obecnego roku. 25 czerwca nowelizacja ustawy o VAT, wprowadzająca wspomniane rozwiązania w Polsce, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Wycofanie ulgi VAT to niejedyne zmiany, których można się w związku z tym spodziewać.

W ramach pakietu ecommerce przygotowano także rozwiązania, które ułatwić mają między inny sprzedaż polskich produktów za granice. To przede wszystkim uproszczenie rozliczenia VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym. Przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z procedury One Stop Shop, która zakłada ujednolicenie wysokości obrotu, do którego będzie można rejestrować się do celów VAT w kraju dostawcy.

Dodatkowo kolejne branże, w tym sektor budowlany i kosmetyczny, będą musiały zastosować się do obowiązku wprowadzenia kas online.

Obecnie na sprzedaż poza granicę Polski przez internet decyduje się jedynie 4 procent krajowych firm.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.