Ostrzeżenie od sieci Vectra i UPC

wirus komputerowy

Robbert van der Steeg, flickr

Parę dni temu klienci sieci kablowej Vectra S.A. i UPC dostali na swoje skrzynki mailowe wiadomość ostrzegającą o wirusach, które mogą być rozsyłane poprzez elektroniczne faktury.

O tym drugim informował chociażby serwis Niebezpiecznik.pl. Klienci UPC otrzymywali maila z załącznikiem w rozszerzeniu *.exe oraz o tytule „Elektroniczna Faktura”. Mail miał być wysłany z adresu efaktura@upc.pl oraz w treści podawać „Numer Identyfikacujny” (pisownia oryginalna), kolejny numer nie odnoszący się do niczego oraz numer faktury. Całość podpisana była jako „UPC Polska Sp. z o.o.”. Czujni internauci z Niebezpiecznika przebadali plik *.exe pod kątem zawirusowania. Wynik był zaskakujący, ponieważ jedynie 8 z 54 antywirusów wykryło szkodliwy plik. Serwis informował również o podobnych praktykach dotyczących tym razem Netii.

Ja natomiast, jako klient Vectry S.A. otrzymałem maila 17 czerwca. Już sam temat mógł przyprawić o ciarki i głosił: „Kliencie uważaj na wirus!”. Brzmi strasznie, nieprawdaż?

Zespół Vectry informował również:

„Ostrzegamy przed wirusem, który wysyłany jest poprzez email z adresu e-faktura@vectra.pl wraz z załącznikiem w formacie PDF, który sugeruje zawartość e-faktury od Vectry.
Informujemy, że Vectra nie rozsyła takich wiadomości oraz nikomu nie zleca podobnej dystrybucji. Jest to spam, który w komunikacji podszywa się pod Vectrę. Podobne zjawisko wystąpiło również u innych operatorów.
Przypominamy i podkreślamy, że Vectra nigdy nie wysyła e-faktury drogą mailową. Dokumenty te dostępne są po zalogowaniu się na stronie www.vectra.pl w zakładce e-faktura bądź bezpośrednio pod adresem https://ebok.vectra.pl.”

Wiadomość również zawiera zrzut ekranu z fikcyjnym numerem klienta, fikcyjnym numerem e-faktury, logo Vectry oraz załącznikiem w postaci spakowanego w ZIP pliku PDF.

Firma oczywiście radzi, aby nie otwierać takich załączników.

Na koniec zdanie, które sprawi, że wszyscy abonencji Vectry mogą spać spokojnie:

„Dodatkowo informujemy, że dane Abonentów Vectry są bezpieczne, a baza adresów, na które rozsyłane są wirusy nie pochodzi z systemów Vectry.”

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.