Oszustw w sieci ciąg dalszy

hacker

Gazeta Prawna ostrzega przed serwisami, które bazując nie niewiedzy e-klientów, wyłudzają od nich pieniądze za samo korzystanie z ich usług. Outlets-Online.pl, Oferty-Online.com, TanieAukcje.com, TanieZakupy.pl oraz AleGratka.pl w zapisach swoich regulaminów mają umieszczone ukryte opłaty za korzystanie z usług danego serwisu. Całej sytuacji sprzyja fakt, że klientom kupującym w sieci zwyczajnie nie chce się czytać napisanych drobnym maczkiem regulaminów.

Mimo obowiązującej od 25 grudnia 2014 roku znowelizowanej ustawy o ochronie praw konsumenta, część serwisów oferujących sprzedaż w sieci nadal ignoruje jej zapisy, by w ten sposób zarobić na nieświadomych swoich praw e-klientach. Nowe przepisy nakazują platformom zakupowym itp. umieszczanie na przycisku e-zakupów specjalnych oznaczeń: „zamówienie z obowiązkiem zapłaty”, „kupuję i płacę” lub innych. Konsument musi być rzetelnie poinformowany o wszystkich opłatach związanych z zakupami dokonywanymi w sieci.

Tymczasem według informacji „Gazety Prawnej”, wymienione serwisy wprowadzają klientów w błąd, oferując na swych stronach trzy miesiące darmowego zamieszczania ogłoszeń. Po tym okresie, jeśli klient nie wypowie umowy, zawiera umowę na czas nieokreślony o świadczenie usługi zamieszczania ogłoszeń, za którą trzeba płacić kwotę rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Niestety, tych niekorzystnych zapisów e-klient najczęściej w ogóle nie czyta, zachęcony atrakcyjną promocją głównej strony serwisu. Kłopoty zaczynają się, gdy dostaje fakturę do zapłaty z informacją o skierowaniu postępowania na drogę sądową w przypadku zalegania z zapłatą należnej serwisowi kwoty.

Jednak dzięki zmianom w ustawie o prawach konsumenta, klient kupujący przez Internet ma coraz większą ochronę przed tego typu sytuacjami. Jeśli został wprowadzony w podobny błąd, to w myśl przepisów prawa żadna umowa między nim a serwisem nie została zawarta. Ustawa wyraźnie nakazuje informowanie e-klienta o wszelkich opłatach z tytułu korzystania z serwisu zakupowego.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.