Oszustwa internetowe

hacker

Internet – wynalazek nowoczesności, bez którego młode pokolenia nie wyobrażają sobie funkcjonowania. Globalna sieć, wykorzystywana do pracy, nauki i odpoczynku, coraz częściej staje się idealnym „miejscem” dla czyhających na nieświadomych użytkowników oszustów. Idealnym, bo zapewniającym zupełną anonimowość oszustowi i całkiem niezły zysk. Policyjne statystyki dotyczące ubiegłego roku są alarmujące – oficjalnie zanotowano aż 22 tysiące oszust popełnianych w sieci. Jednak prawdziwa liczba wykroczeń może być znacznie większa, a to dlatego, że część pokrzywdzonych osób nie zgłasza drobnych oszustw, obawiając się długiego postępowania, a w konsekwencji braku jakichkolwiek efektów policyjnych działań.

Internetowi oszuści zbierają coraz większe żniwa. Przyczynia się do tego ciągły postęp technologiczny, niska świadomość zagrożeń wśród użytkowników sieci, a także sektor bankowy, coraz chętniej przenoszący swoje usługi do sieci. Te wszystkie okoliczności stwarzają internetowym przestępcom wiele możliwości do wyłudzania pieniędzy.

Aukcje internetowe

Stwarzają wiele możliwości oszukiwania: sprzedaż podróbek, towarów po atrakcyjnej cenie z uprzednią zaliczką (po otrzymaniu której złodziej znika),wysyłanie innych towarów niż zamówione, np. legendarny kilogram ziemniaków zamiast czegoś wartościowego itp.

Phishing

Fałszywy e-mail, który jest doskonałą podróbką wiadomości z banku czy innej tego typu instytucji, a w przypadku przedsiębiorców – od współpracujących firm. Wiadomość zazwyczaj zawiera odsyłacz w celu podania informacji osobowych. Jego kliknięcie spowoduje zainstalowanie się programu szpiegowskiego. Dzięki niemu oszust uzyska loginy i hasła m.in. do kont bankowych, zmieni numery stałych przelewów, a uzyskane w ten sposób pieniądze trafią na jego zagraniczne konto.

Atrakcyjna oferta pracy

Wiadomość o dobrze płatnej i niewymagającej wielkiego zaangażowania pracy. Wystarczy jedynie przesłać swoje CV, kopie dokumentów tożsamości, numer konta bankowego i telefonu, a następnie wpłacić określoną kwotę na potrzeby rekrutacji. Niestety, po takiej błyskawicznej rekrutacji nie ma ani pracy, ani pieniędzy.

Oszustwa nigeryjskie

Wszelkie informacje otrzymywane na skrzynkę, zawierające informacje o spadku, wygranej, czy prośbę o pieniądze na leczenie.

SMS

Uwaga na kosztowne płatne SMS-y. Pod przykrywką konkursu, promocji itp. oszust wyłudza dane osobowe, dzięki którym zawieramy z nim umowę na otrzymywanie drogich SMS-ów. Taka zabawa kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Skutecznych sposobów na oszukiwanie w sieci jest wiele. Przed niechcianymi skutkami uchroni nas zdrowy rozsądek.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.