Pośrednicy w internetowych płatnościach – KNF ostrzega

karta płatnicza

Dokonując zakupów online i korzystając z pośredników płatności, należy zachować, zdaniem KNF, szczególną ostrożność. Do kluczowych pośredników płatności zalicza się przede wszystkim: Przelewy24, Dotpay.pl, Transferuj.pl, PayU. Za ich pomocą można bezpiecznie i sprawnie dokonać płatności za towary i usługi. Najczęściej po wyborze interesującej rzeczy, na stronie pośrednika wybierany jest właściwy bank. Po przekserowaniu na jego stronę, dokonuje się standardowej płatności online, na wygenerowanym już odpowiednio formularzu, zawierającym wszystkie potrzebne dane.

Wyjątkiem, odstępującym od standardowych pośredników w internetowych płatnościach jest Sofort. Przede wszystkim Sofort wyróżnia brak przekierowania klienta do serwisu banku. Sofort sam pobiera od klienta logi, hasło, a także kody jednorazowego użytku, które stanowią potwierdzenie dla transakcji. Wszystkie wyżej wymienione elementy podawane są na specjalnym formularzu Sofort, a nie na stronie właściwego banku. To Sofort loguje się w imieniu klienta do banku za pomocą loginu i hasła, a następnie zleca przelew. (Może także przy okazji sprawdzić historie rachunku). Warto podkreślić, że wyżej opisanych operacji dokonuje oprogramowanie, a nie ludzie. Zmniejsza to ryzyko zapoznania się z danymi przez pracowników firmy.

Powyższa procedura wzbudziła niepokój Komisji Nadzoru Finansowego. Banki widzą duże ryzyko w postaci podawania danych do logowania się do indywidualnych kont. Ponadto analiza specyfiki opisywane pośrednika płatności w Internecie (Sofort) wskazała na następujące czynniki ryzyka, które mogą dotknąć klienta:

  • naruszenie regulaminu oraz umowy dot. prowadzenia rachunku bankowego,
  • utrata prawa do reklamacji nieautoryzowanych transakcji,
  • ryzyko związane z nieautoryzowanym przechwyceniem danych logowania. Może to spowodować utratę kontroli nad środkami przechowywanymi na koncie, danymi osobowymi, a także zakresem ich wykorzystania.

Wielu specjalistów jest zdania, że model działania Sofort wywołuje wiele kontrowersji. Poprzez brak integracji z polskimi bankami, Sofort jest tańczą formą, dlatego wielu właścicieli sklepów decyduje się na taką „usługę”. Potencjalne oszustwa, Sofort rekompensuje korzystając z ubezpieczenia.

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.