Pozyskiwanie danych na Facebooku

ochrona danych

Nasir1164/bigstockphoto.com

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, niemiecki urząd antykartelowy (Bundeskartellamt) zamierza wszcząć postępowanie wobec popularnego serwisu społecznościowego Facebook. Podejrzenie dotyczy kwestii wykorzystywania przez serwis zebranych danych swoich użytkowników. Bundeskartellamt twierdzi, że Facebook nadużywa pozycji lidera i dzięki globalnemu zasięgowi dociera do klientów z idealnie dobraną reklamą.

Serwis Facebook zbiera dane osobowe swoich klientów oraz informacje o odwiedzanych przez nich stronach, dzięki czemu potencjalni reklamodawcy w prosty sposób podsyłają reklamy preferowanych przez użytkowników produktów czy usług. Wystarczy raz odwiedzić jakąś stronę, by następnie w proponowanych postach zobaczyć reklamę poszukiwanego produktu. Niemiecki urząd chce sprawdzić, czy użytkownicy serwisu są w dostateczny sposób informowani i świadomi takich działań. Bundeskartellamt poddaje w wątpliwość praktyki Facebooka i podejrzewa, że nie do końca są one zgodne z prawem. Wszyscy użytkownicy serwisu muszą wyrazić zgodę na akceptację jego regulaminu, również w kwestiach pozyskiwania i wykorzystywania danych.

Organizacje działające na polu ochrony danych i konsumentów twierdzą, że zasady pozyskiwania danych przez Facebook są niejasne. Poza tym wątpliwości budzi kwestia ilości gromadzonych danych.

Na zarzuty Niemieckiego urzędu antykartelowego odpowiedziała oficjalnie rzeczniczka Facebooka, twierdząc, że działania serwisu są zgodne z prawem. Rzeczniczka wyraziła również gotowość do współpracy z niemieckim urzędem oraz innymi organizacjami zajmującymi się ochroną danych osobowych konsumentów.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.