Rekomendacja KNF w sprawie bezpieczeństwa płatności internetowych

płatności online

Rangizzz/bigstockphoto.com

Bezpieczeństwo handlu internetowego to paląca kwestia całego segmentu e-commerce. Wobec rosnącej popularności handlu w sieci organy władzy państwowej winny zadbać o powstanie konkretnych regulacji dotyczących bezpieczeństwa transakcji online, zwłaszcza procesu płatności.

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła założenia rekomendacji dotyczącej bezpieczeństwa transakcji płatniczych zawieranych w Internecie. Jej głównymi wytycznymi mają być ogólne zasady bezpieczeństwa i organizacji płatności, kontrola dokonywanych płatności oraz obowiązkowa edukacja klientów w tym zakresie.

„Planowana rekomendacja KNF będzie skierowana do banków, krajowych instytucji płatniczych, krajowych instytucji pieniądza elektronicznego oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Jej celem jest ujednolicenie zakresy wymogów dotyczących bezpieczeństwa płatności internetowych związanych ze świadczeniem usług płatniczych”,

czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego.

Rekomendacja KNF, skierowana do wszystkich instytucji pośredniczących w płatnościach internetowych, ma opierać się na europejskich standardach, a zwłaszcza na wytycznych w sprawie bezpieczeństwa płatności internetowych, opracowanych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

Projekt rekomendacji zostanie upubliczniony do końca III kwartału bieżącego roku.

Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego ma dotyczyć najważniejszych kwestii płatności internetowych: zasad i organizacji płatności online, środków kontroli i bezpieczeństwa w zakresie płatności internetowych oraz edukacji i komunikacji z klientami korzystającymi z płatności internetowych, czytamy na oficjalnej stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Zakupy w sieci to oszczędność czasu i wygoda. Jednak to również czyhające niebezpieczeństwo, związane z działaniami cyberprzestępców, polujących na nasze dane osobowe i konta bankowe. Stąd potrzeba i pomysł Komisji Nadzoru Finansowego na ujednolicenie regulacji związanych z bezpieczeństwem płatności internetowych.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.