Rodzaje przesyłek z Chin

Chińskie sklepy internetowe są ostatnio hitem wśród Polaków. Który rodzaj przesyłki wybrać, by mieć gwarancję, że przesyłka do nas dotrze?

Zakupy w chińskich sklepach internetowych stały się w ostatnim czasie hitem wśród Polaków. Wszystko dzięki niskim cenom, zarówno produktów, jak i przesyłek, których kupujący mają wiele rodzajów do wyboru. Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo transakcji, szczególnie, że Polacy coraz częściej robią w takich serwisach jak Aliexpress, Gearbest, czy Banggood droższe zakupy (np. telefony i inne urządzenia). A przy tym ceny przesyłek są względnie tanie, a nawet bezpłatne. Większość dużych sklepów wynegocjowało bowiem z firmami dostawczymi dość atrakcyjne opcje dostawy produktu. Można tu znaleźć zarówno opcje wysyłki darmowe, jak i płatne. Każdy z chińskich sklepów oferuje różne rodzaje wysyłek, dlatego warto przeanalizować główne z nich.

ALIEXPRESS

AliExpress Standard Shipping – najpopularniejszy rodzaj przesyłki. To przesyłka rejestrowana, najczęściej darmowa. Jej dostawca jest wybierany losowo. Większość paczek w Polsce poprzez wybór opcji „Paczka w Ruchu” może dojść nawet do najbliższego kiosku „Ruchu”). Czas dostawy może wynieść od 15 do 45 dni roboczych, w zależności od dostawcy. Mimo, iż jest przesyłką darmową, posiada opcję śledzenia. Co prawda informacje o zmianie lokalizacji paczki są zazwyczaj aktualizowane z dużym opóźnieniem, lecz i tak można mniej więcej oszacować, kiedy spodziewać się paczki.

China Post Ordinary Small Packet Plus – nierejestrowana przesyłka, zazwyczaj bezpłatna. Czas dostawy waha się od 30 do aż 52 dni roboczych. Mimo że przesyłki te dość rzadko giną w transporcie, to jednak przesyłka jest obarczona pewnym ryzykiem. Do tego długi czas dostawy i brak opcji śledzenia sprawiają, że nie jest to czasem najlepszy wybór.

China Post Air Mail – przesyłka nierejestrowana, bezpłatna, wysyłana do Polski zwykłym listem.

China Post Registered Air Mail – rejestrowany odpowiednik przesyłki China Post Air z opcją śledzenia. Czas dostawy to średnio od 2,5 do 3 tygodni.

Netherland Post, PostNL – przesyłka dociera najpierw do Holandii, a dopiero potem do Polski.

GEARBEST

Registered Air Mail – lotnicza płatna przesyłka rejestrowana.

Unregistered Air Mail – nierejestrowana darmowa przesyłka lotnicza, czas dostawy: 15 – 28 dni roboczych.

Expedited Shipping – przesyłka jest wysyłana kurierem z Chin. Krótki czas dostawy, niestety jest spore ryzyko nałożenia VAT-u.

Priority Line – przesyłka trafia najpierw do kraju europejskiego (w nim sklep załatwia kwestie celne), a później kurier DPD zabiera ją do Polski.

BANGGOOD

Standard shipping – przesyłka nierejestrowana (śledzenie jest dodatkowo płatne). Czas dostawy: od 7 do 35 dni roboczych.

Air Parcel Register – przesyłka lotnicza, rejestrowana, z trackingiem. Czas dostawy: od 7 do 35 dni roboczych.

Priority Direct Mail – przesyłka trafia najpierw do kraju europejskiego (w którym sklep zajmuje się kwestiami celnymi), a do Polski paczki są dostarczane Pocztą Polską. Czas oczekiwania jest krótki jak na chińskie standardy, wynosi od 6 do 14 dni roboczych. Przy tym jest niskie ryzyko nałożenia VAT-u.

Expedited Shipping Service – rejestrowana przesyłka kurierska, czas dostawy od 5 do 8 dni roboczych. Niestety istnieje spore ryzyko nałożenia VAT-u.

EMS Express Mail Service – rejestrowana przesyłka kurierska (na terenie Polski dostawą zajmuje się Poczta Polska. Czas dostawy: od 7 do 15 dni roboczych. Tu również istnieje duży ryzyko nałożenia VAT-u.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.