Rząd chce uszczelnić zakaz handlu w niedzielę

Ustawa o zakazie handlu, która weszła w życie w 2018, została w ostatnim czasie uznana przez Trybunał Konstytucyjny za zgodną z ustawą zasadniczą. Jednocześnie powstał projekt, który ma zaostrzyć istniejące przepisy. Planowane jest ich uszczelnienie, które ma ograniczyć możliwość obchodzenia zakazu poprzez oferowanie przez sklepy usług pocztowych.

Rząd szykuje zmiany w zakazie handlu?

Przedsiębiorcy, szczególnie duże sieci handlowe, już od dłuższego czasu rozszerzają swoje usługi o działalność pocztową, tak, aby zgodnie z prawem prowadzić sprzedaż w niedzielę. Taka możliwość wynika z zapisu ustawy o wyjątkach w ograniczeniu handlu w niedzielę i święta.

Zgodnie z jednym z artykułów, działalność bez ograniczeń mogą prowadzić punkty oferujące sprzedaż biletów, kwiatów, usług gastronomicznych i pocztowych czy stację benzynowe. Łącznie w ustawie ujętych są trzydzieści dwa wyłączenia. Tak skonstruowane przepisy stały się furtką dla wielu firm, które włączyły do swojej działalności także dodatkowe usługi, głównie możliwość odbioru i nadania przesyłek.

Już wkrótce ta opcja może zostać jednak ograniczona.

Kluczowa dla możliwości handlu w niedzielę ma być działalność przeważająca

Z inicjatywy jednego z posłów Prawa i Sprawiedliwości, Janusza Śniadka, powstał projekt, który zakłada likwidację tzw. luki pocztowej. Oznacza to, wprowadzenie do ustawy pojęcia działalności przeważającej. Zgodnie z nim, w niedzielę będą mogły być otwarte jedynie te miejsca, w których ponad połowa przychodów pochodzi z oferowanych usług pocztowych. Wprowadza to jednocześnie konieczność prowadzenia rejestru przychodów.

Celem projektu jest ograniczenie handlu w niedzielę przez duże sieci handlowe.

Projekt uszczelnienia przepisów jest gotowy od końca czerwca, jednak według Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na razie nie są prowadzone pracę nad wprowadzeniem go w życie. Warto przypomnieć, że oferowanie usług pocztowych to niejedyna możliwość na prowadzenie handlu w niedzielę. Otwarte mogą być także sklepy i placówki, w których sprzedaż prowadzi sam właściciel lub członkowie jego rodziny.

O legalności zakazu zdecydował Trybunał Konstytucyjny

Przepisy zakazujące sprzedaży w niedzielę budzą duże emocje, zarówno wśród sieci handlowych i sklepów, jak i kupujących.

W ostatnim czasie, 27 lipca, Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął sprawę o konstytucyjności przepisów o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. Wniosek w tej kwestii złożyła trzy lata wcześniej Konfederacja Lewiatan. Skupiająca przedsiębiorców organizacja zwracała uwagę m.in. na dyskryminacyjny charakter przepisów, wynikający z artykułu o wyjątkach w zakazie, a także krótki czas między publikacją nowego prawa w Dzienniku Ustaw, a jego wejściem w życie. Vacatio legis wyniosło jedynie 23 dni.

Trybunał Konstytucyjny uznał jednak za zgodną z konstytucją definicję wykonywania pracy w niedzielę. Umorzono również postępowanie w sprawach dotyczących wyjątków od zakazu handlu, a także artykułu, który wprowadza ograniczenia sprzedaży w niedzielę i święta.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.