Shopee

Jedną z najszybciej rozwijających się marek sprzedażowych w ostatnim czasie jest Shopee. Singapurska firma, która wiedzie prym w wielu krajach na świecie w usługach handlu elektronicznego, weszła na polski rynek z przytupem. Dziś prawie każdy zna logo sklepu, a niejednokrotnie miał z nim do czynienia w charakterze klienta. Jakie były początki firmy? Od kiedy korzystać możemy z Shopee na polskim rynku i jakie strategie na przyszłość stawia przed sobą azjatyckie przedsiębiorstwo? O tym w poniższym artykule.

Początki marki Shopee

Shopee nie jest jedyną firmą swoich właścicieli. Sklep ten powstał jako nowy pomysł na biznes w singapurskiej spółce Sea Ltd., która jest ogromnym konglomeratem technologicznym o ugruntowanej renomie w południowej Azji. Początkowo Sea Ltd. założono pod nazwą Garena w 2009 roku, skupiając się na produkcji gier wideo. Dziś firma stara się wchodzić na kolejne rynki, nie ograniczając się na żadną z branż. Dowodem na to jest pomysł na utworzenie w 2015 roku sklepu z przeróżnymi artykułami, sprzedawanymi online. To właśnie w lutym tego roku Shopee zaczęło działać w Tajwanie. Krótko po tym, sklep stał się liderem w regionie z niebagatelną liczbą ponad 300 milionów wejść na stronę. Właściciele firmy, na których czele od początku stoi Chińczyk Forrest Li, obserwując stały wzrost przybywających klientów podjęli się ekspansji na zagraniczne rynki e-sprzedaży. Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę, ponieważ decyzja ta przyniosła ogromne zyski, a marka stała się rozpoznawalna na całym świecie.

Shopee dziś i jutro

Obecnie Shopee dostępne jest w kilkunastu krajach. Do największych rynków ich działalności należą obecnie Singapur, Malezja, Wietnam, Tajwan, Filipiny, Brazylia, Meksyk, Chile, Kolumbia i Polska. W większości z nich sklep wystartował w 2021 roku, czyli w momencie, kiedy ludzie z powodu pandemii koronawirusa byli zamknięcie w domach i potrzebowali możliwości zakupowych dostępnych na odległość. Polska wersja portalu sprzedażowego powstała we wrześniu. Od tego czasu zyski, które zaczęła przynosić znacznie się zwiększyły. W poprzednim roku mobilna wersja Shopee była najczęściej pobieraną aplikacją zakupową na świecie. Teraz praktycznie każdy Polak zna tę markę, a wielu zdążyło już z niej skorzystać. W kwietniu tego roku Shopee wystartowało z pierwszą kampanią sprzedażową w naszym kraju pod nazwą „5.5 Zakupowa Majówka”. Miała ona zachęcać Polaków do robienia wiosennych zakupów w tym singapurskim sklepie internetowym. Dziś Shopee jest wszechobecne na naszym rynku reklamowym. Te spotkać możemy na przystankach, plakatach, w internecie i telewizji. Ostatnio firma zaczęła używać w nich chwytliwych melodii znanych praktycznie każdemu, co pomaga łatwo skojarzyć markę w polskim społeczeństwie. Wszystkie z wymienionych powyżej decyzji są związane z rozszerzeniem wpływów Shopee w krajach, w których jest dostępne. Najbliższa przyszłość z pewnością będzie wiązała się z dalszą rozpoznawalnością marki. Możliwe jest też wprowadzanie jej na kolejne rynki państwowe.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.