Uwaga na płatne SMS-y

oszustwo sms

Bernie123/bigstockphoto.com

Internetowi oszuści wymyślili nowy sposób na szybki zarobek. Na ich celowniku znalazły się osoby handlujące na popularnej platformie Allegro oraz innych serwisach z ogłoszeniami sprzedaży. Tym razem chodzi o aktywację płatnej usługi SMS Premium, podaje serwis niebezpiecznik.pl. Mechanizm działania oszustów nie jest skomplikowany. Po upolowaniu sobie przypadkowej ofiary i numeru jej telefonu starają się doprowadzić nieświadomych użytkowników popularnych serwisów ogłoszeniowych do aktywacji usługi SMS Premium.

Na początku oszuści wysyłają SMS-a , w którym piszą, że są bardzo zainteresowani kupnem wystawionego przez nas przedmiotu, jednak ze względu na zablokowany przez dziecko iPhone nie są w stanie skontaktować się z nami bez uprzedniego dodania naszego numeru do listy numerów zaufanych. Aby tak się stało, zostanie wysłany do nas specjalny kod, który musimy odesłać z powrotem, aby uwiarygodnić nasz numer telefonu. SMS nie budzi żadnych podejrzeń, bo zawiera dodatkowo przeprosiny za kłopot i pozdrowienia od nadawcy. Jednak jest to tak naprawdę próba wyłudzenia pieniędzy. W momencie, gdy oszust otrzyma naszą zgodę na wysłanie kodu weryfikującego, zapisze nasz numer telefonu na usługę SMS Premium, a my zamiast telefonu od potencjalnego kupca otrzymamy srogi rachunek do zapłacenia. Numer telefonu, z jakiego przychodzi tego typu wiadomość to 735202845.

Pomysłowość oszustów internetowych nie zna granic. Jak widać, techniki oszustw nie muszą być szczególnie wyrafinowane, by złodzieje mogli zarobić. W tym przypadku wystarczy banalna historyjka. Niech jednak takie z życia wzięte prośby nie uśpią naszej czujności.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.