UWAGA na TanieZakupy.pl

Aleksandra, młoda użytkowniczka internetu, otrzymała pod koniec kwietnia tego roku niepokojącego maila, po którym zbladła. Mail rozpoczynał się od słów:

„Przypomnienie o płatności za zamówioną usługę premium
Szanowna Pani
(moje imię i nazwisko)
(pełny adres)

Serdecznie dziękujemy za zamówienie naszej płatnej usługi premium, świadczonej w ramach serwisu TanieZakupy.pl. Cieszymy się z faktu, iż nasza oferta spotkała się z Pani uznaniem, o czym świadczy fakt braku realizacji przez Panią prawa do odstąpienia od umowy w terminie pierwszych 10 dni od momentu jej zawarcia. W związku z powyższym jest nam niezmiernie miło, iż pozostanie Pani z nami na pełen okres świadczenia usługi.”

Dalej była informacja, że dnia 30.09.2012 roku, o godzinie 23:37, korzystając komputera o podanym w mailu IP, została zawarta umowa dotycząca usługi premium w serwisie TanieZakupy.pl. Nasza bohaterka została poinformowana, że koszt takiej usługi wynosi 97 zł brutto i obejmuje roczny dostęp do treści premium ww. serwisu. Podane zostały następnie dane do wpłaty na firmę Digital Premium Limited w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i numerem konta bankowego w Polsce. Można by rzec, pierwszy mail był stricte informujący o opłacie zamówionego abonamentu. I tutaj Aleksandra zadała zasadnicze pytanie – skąd ten mail, skoro ani razy nie odwiedzała strony TanieZakupy.pl, a nawet o niej nie wiedziała? I co to jest za serwis? Odpowiadając na ostatnie pytanie, TanieZakupy.pl wyglądem przypomina porównywarkę cen jakich w sieci wiele. Zrobiona jest profesjonalnie, informuje o przecenach, wyprzedażach i promocjach. Jednak już pierwsze kliknięcie w jakiekolwiek pole przenosi nas do ekranu rejestracji, gdzie wymagane jest podanie swoich danych osobowych, łącznie z adresem czy datą urodzenia. Podczas rejestracji należy również zaakceptować regulami serwisu. Czytając pobieżnie można nie zauważyć jednego wpisu w regulaminie, który mówi:

„Akceptacja niniejszego regulaminu skutkuje złożeniem wiążącej oferty zawarcia odpłatnej dwunastomiesięcznej umowy o świadczenie elektronicznej usługi premium, której całkowity koszt wynosi dziewięćdziesiąt siedem złotych (cena zawiera podatek od towarów i usług)”.

Podchwytliwym jest fakt, że sama kwota została napisana słownie, aby nie rzucać się w oczy, tak samo zresztą jak pominięto skrót VAT. Jednym słowem – TanieZakupy.pl oferują usługę porównywania cen za kwotę 97 zł, kiedy na tak naprawdę tą kwotę możemy mieć za darmo, korzystając nie tylko z innych porównywarek jak Ceneo, ale i z samej wyszukiwarki internetowej.

ANALIZA:

Aleksandra napisała maila do serwisu z informacją, że nigdy nie wchodziła na ich stronę, pierwszy raz o niej słyszy i nigdy się tam nie rejestrowała. Odpowiedź, którą dostała, była odpowiedzią znaną już Internautom z serwisu Pobieraczek:

„Jeżeli twierdzi Pani, że rejestracja nie została dokonana przez Panią, oznacza to, że jakaś inna osoba korzystając z Pani konta poczty elektronicznej, dokonała rejestracji w serwisie TanieZakupy.pl bez Pani wiedzy i zgody.”

Serwis poradził również, żeby udowodnić że ktoś się włamał do jej komputera, i od tej osoby żądąc zwrotu pieniędzy. Aleksandra postanowiła nie przejmować się całą sprawą, ale zastanawiał ją jeden fakt – serwis posiadał jej prywatny numer telefonu i adres – dane, których przecież nigdzie nie podawała.

Następnie, kilka dni później, otrzymała kolejnego maila: przedsądowe wezwanie do zapłaty. W tym oto wezwaniu grożono jej, że skierują sprawę na drogę sądową, a następnie do komornika sądowego. Dodali, że obarczą ją również kosztami sądowymi, kosztami egzekucyjnymi oraz odsetkami, które rosną każdego dnia. Aleksandra postanowiła poszukać coś więcej o firmie w Internecie i natrafiła na informację, że jest to próba wyłudzenia pieniędzy, podobnie jak to miało miejsce z serwisem Pobieraczek. W końcu nasza bohaterka otrzymała mailowo „ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty”, a w samej treści zamieszczone było logo Krajowego Rejestru Długów. Aleksandra, utwierdzając się w tym, że jest to oszustwo, przestała reagować na ich maile. Osób, które otrzymywały takie wezwania jest niestety wiele, a niektórzy z nich, przestraszenie sądem i Policją, postanowili zapłacić te 97 zł.

Niech to będzie przestrogą dla innych użytkowników internetu – ludzie odpowiedzialni za Pobieraczka nadal działają i serwis TanieZakupy.pl nie jest ich jedynym. Na takich samych zasadach działa serwis Plikostrada, Workhome.pl i DodatkowaPraca.com. Nie zaszkodzi również przez rejestracją gdziekolwiek przeczytać dokładnie regulamin rejestracji, aby nie spotkały nas żadne nieprzyjemności.

Tagi:

8 komentarzy

 1. Właśnie przeczytałam takie samo „Przedsądowe wezwanie do zapłaty” o standardowej treści tylko kwota 149zł.
  Nie zamierzam płacić, nawet nie przypominam sobie abym odwiedzała taką stronę.

  Pozdrawiam,
  Justyna

  Post a Reply
 2. Czy ktoś zapłacił, albo inaczej czy nie zapłacił w wydarzyło się coś złego w późniejszym terminie związanego ze sprawą??????
  Ja mam termin zapłaty do jutra a jak tego nie zrobię to dostanę wezwanie do sądu?????

  Proszę o pilny komentarz

  pozdrawiam

  Post a Reply
  • Ja dostałam takiego maila.Nie zamierzam zapłacić.Czytałam, że nikomu sprawy nie wytoczyli to są tylko pogróżki.

   Post a Reply
  • Panie Krzysztofie również dostaję maile z wezwaniem do zapłaty i czekam na rozwój wypadków.Wiele osób jest oszukanych przez ten portal.Może trzeba pomyśleć o pozwie zbiorowym?Pozdrawiam

   Post a Reply
 3. Ja dzisiaj dostałam e-maila do zapłaty ale nie mysle płacic to złodzieje moze tak telewizja by sie zajeła tym procederem wyciagania pieniedzy.Z zadnych ich stron nie korzystałam nic nie kupowałam i za co płacic 149 zl

  Post a Reply
 4. UWAGA NA ZŁODZIEI
  Byłam tylko na tej stronie nie robiłam żadnych wpisów . i dostałam fakturę proformę do zapłacenia 149zł.
  Poprosiłam o przesłanie mojego żekomego wpisu to wysłali informację z mojej rejestracji i tak imię przekręcone a data urodzenia i adres maila mojego męża.

  Post a Reply
  • Sprawa jest bardzo prosta dla wszystkich prosze wejsc na strone Tanich zakupów zobaczyć regulamin i na samym jego końcu jest stwierdzenie…Regulamin jest wazny do 15 sierpnia 2013 roku cały ten regulamin zaznaczyć i wydrukować by mieć na wszelki wypadek Zgodnie z adnotacja na koncu regulaminu Tanie Zakupy mogą was pocałować w dup……bo po 15.08.2013 zawarliscie umowe bez regulaminu…miłego dnia

   Post a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.