Verizon o bezpieczeństwie w sieci

hacker

Założony w 2000 roku Verizon Communications INC, amerykański gigant telekomunikacyjny, mający w swojej ofercie telewizję kablową, szerokopasmowy Internet oraz telefonię komórkową, opublikował raport dotyczący bezpieczeństwa w sieci. Wzięto pod uwagę ostatnie 10 lat, a wnioski, które wysuwają się pod przeczytaniu raportu nie są optymistyczne.

Raport ma również na celu zwrócenie uwagi tym firmom, które podatne były na ataki hakerów, aby zwróciły uwagę na swoje zabezpieczenia, gdyż wiele z tym firm ma „fałszywe poczucie bezpieczeństwa”, jak podkreślił Steve Hultquist z RedSeal Networks, firmy oferującej rozwiązania w kwestiach bezpieczeństwa w sieci.

Raport pokazał, że około 92% włamań i naruszeń bezpieczeństwa w ponad 100 tys. przypadkach, a które dotyczyły 50 firm na przestrzeni ostatnich 10 lat, można by podpiąć pod 9 konkretnych wzorców. Najczęściej włamania dotyczyły ataków na aplikacje internetowe, ataków szpiegowskich, skimmingu kart płatniczych.

Raport ten jednakże nie wziął pod uwagę chmury, która również jest podatna na ataki z zewnątrz.

Dodatkowo, został skrytykowany w niektórych kręgach, m.in. przez głównego analityka firmy Enderle Group, Roba Enderle, który to opisał raport Verizon słowami: „Jest to firma nie mająca nic z bezpieczeństwem, która opracowała raport odnośnie bezpieczeństwa, co wprowadziło w konsternację firmy McAfee. Jest 80 miliardów sposobów na dokonanie hakerskiego ataku, a oni [Verizon] odkryli jedynie dziewięć z nich.”

Wspomniany wcześniej Steve Hultquist dodał, że jest sposób na walkę z cyberprzestępcami, którzy włamują się i kradną wrażliwe dane, lecz nie da się tego zrobić używając metod i technik, które zawsze się sprawdzały, gdyż wiedza i możliwości hakerów nie stoją w miejscu, tak samo jak technologia.

Czy w takim razie powinniśmy przestać używać Internetu? Przestać robić zakupy w e-sklepach, przestać korzystać z konta internetowego czy dokonywał płatności kartą bądź przelewem? Pomimo, że nadal istnieje niebezpieczeństwo korzystania z ww., nie dajmy się zastraszyć, używajmy przede wszystkim głowy i zdrowego rozsądku, bowiem nasze bezpieczeństwo przede wszystkim.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.