Zakupy z Chin a cło

Coraz częściej zakupy online robimy za granicą, w tym w Chinach, głównie za pośrednictwem portalu Aliexpress, który jest odpowiednikiem polskiego Allegro. Kuszą na nim przede wszystkim niskie ceny, jednak transakcję taką należy odpowiednio przeprowadzić, uwzględniając opłacenie cła.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Pocztę Polską, w ostatnich miesiącach zeszłego roku do Polski wpłynęło pół miliona paczek z Chin. W Internecie można znaleźć informacje, że towary tak kupione, jeśli ich wartość nie przekracza 22 euro, nie są objęte podatkiem VAT. Wartość tą można zwiększyć do 45 euro, gdy zamawiany towar jest prezentem, wówczas opatrywany jest naklejką „gift”. Przepisy takie rzeczywiście obowiązują n terenie Unii Europejskiej, jednak Polska i Francja są z nich wyłączone.

Póki co jednak fiskus podchodzi ostrożnie do tematu opodatkowania przesyłek z Chin, nie chce bowiem narażać tak perspektywicznego dla rozwoju gospodarki możliwości prowadzenia handlu z tym krajem. Co innego kwestia cła. Cło na towary przywożone z Chin zależne jest od rodzaju importowanego produktu i może wynosić od 0 do 48%. Importerzy zajmujący się sprowadzaniem towarów na dużą skalę, wysokość daniny w konkretnym przypadku mogą sprawdzić w systemie urzędu celnego – ISZTAR. Jest to jednak stawka orientacyjna, ostateczną wysokość cła ostatecznie ustali urząd celny.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pojedynczych zakupów. Nie wszystkie paczki sprawdzane z Chin są oclone. W rzeczywistości sprawdzana jest tylko część z nich. Wówczas urząd celny, za pośrednictwem Poczty Polskiej, wysyła do adresata paczki zawiadomienie, które ten musi wypełnić, wskazując jednocześnie rodzaj importowanego towaru, kategorię produktu, jego wartość oraz swoje dane. Niektóre urzędy umożliwiają odesłanie zeskanowego pisma mailem, co znacznie przyspiesza doręczenie przesyłki. W większości przypadków jednak trzeba je będzie odesłać pocztą tradycyjną. Do pisma należy załączyć potwierdzenie płatności, aby udokumentować deklarowaną wartość zakupionego towaru. Jeśli cło zostanie naliczone, wówczas będzie je można opłacić u listonosza, który dostarczy paczkę, lub na poczcie, jeśli paczka będzie odbierana bezpośrednio w urzędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.