Zakupy za pomocą kodu QR

kod QR

Autor: scott_bl8ke, flickr

Od wielu lat wielu mądrych ludzi stara się wymyślić sposób, aby skłonić użytkowników urządzeń mobilnych do robienia zakupów w internecie właśnie za pomocą swoich urządzeń mobilnych. Jednym ze sposobów, stosunkowo młodych i będących w fazie początkowej, jest zastosowanie kodu QR, mającego ułatwić konsumentom zakupy za pomocą np. smartfona.

Czym jest kod QR (Quick Response)? Jest to rodzaj alfanumerycznego kodu kreskowego, który jest dwuwymiarowy i matrycowy. Kod ten został wymyślony w 1994 roku przez firmę Denso-Wave pochodzącą z Japonii. Współcześnie, po raz pierwszy, kod QR i wirtualny market został zastosowany przez firmę Tesco. Umieścili oni kody na podświetlanych plakatach na południowokoreańskich stacjach metra. Tam też, za pomocą smartfona, można było zeskanować kod QR przyporządkowany do danego produktu widniejącego na plakacie, po czym przechodziło się do odpowiedniej strony WWW, skąd można było zamówić ów produkt.

Kody QR, jako swoisty most pomiędzy światem wirtualnym, a realnym, wykorzystywane są w celach testowych w sprzedaży katalogowej przez takie firmy jak Sears lub Otto. Firma Snipes, która również testuje możliwości kodów QR, umożliwia przejście do sklepu mobilnego zaraz po zeskanowaniu ich produktu oraz bezpośrednie złożenie zamówienia. Wspomniana wyżej firma Otto wykorzystuje zaś czytnik QR już jako aplikacja zakupowa, która umożliwia zakupy swoich produktów bezpośrednio z plakatów reklamujących sklep, bądź z katalogu.

W zastosowaniu jest także technika o nazwie digital signage (która jest cyfrową dystrybucją multimedialnych treści), która umożliwia korzystanie z kodów QR. Za przykład może służyć niemiecki terminal Smobsh (smart – mobil – shopping) służący do robienia zakupów online. Wyglądem przypomina on interaktywny plakat, za pomocą którego można wyszukać interesujący nas produkt, zeskanować kod QR i zamówić go. Do wszystkiego potrzebne będzie jedynie posiadanie konta PayPal.

Co zrobić, aby korzystać z dobrodziejstw kodów QR? Wystarczy smartfon oraz aplikacja, która umożliwi. Aplikacje te są dostępne zarówno dla użytkowników systemu Android, Windows Phone jak i dla użytkowników Apple’a.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.