Allegro chce uszczelnienia VAT za przesyłki z Chin

kurier

Allegro i Poczta Polska, dotąd współpracownicy, napotkały na problem, jakim jest rosnąca ilość zakupów online dokonywanych w Azji. Może się okazać, że jedynym wyjściem z sytuacji będzie decyzja podjęta przez rząd.

Coraz więcej internautów na zakupy przez Internet wybiera chiński AliExpress, gdzie ceny oferowanych produktów bywają bardzo atrakcyjne w porównaniu do tych w Polsce. Jeśli wartość zakupionych tam towarów nie przekroczy kwoty 22 euro, wówczas kupujący nie uiszcza opłat celnych i podatku VAT. Z tego powodu większość paczek z Chin trafia do nas jako przesyłki listowne, lub prezent, ponieważ w przypadku takiego oznaczenia towaru także unika się podatku i opłat.

Allegro w odpowiedzi na tą sytuację przygotowało własną propozycję rozwiązań, które pozwoliłyby uszczelnić pobieranie VAT od zakupów dokonywanych w krajach nienależących do Unii Europejskiej. Projekt ten Allegro skierowało już do resortu cyfryzacji, docelowo chce go przedstawić również Ministerstwu Infrastruktury. Problem jednak polega na tym, że Allegro jako spółka prywatna, na pierwszym miejscu stawia własny interes, a proponowane przez nią rozwiązania nie idą w parze z interesem Poczty Polskiej. A to Poczta jest podmiotem, który obsługuje przychodzące z Chin paczki.

Jak wskazuje „Rzeczpospolita” za projektem rozwiązań przedstawionych przez Allegro stoją osoby współpracujące niegdyś z InPostem, czyli konkurencyjną dla Poczty Polskiej firmą zajmującą się doręczaniem przesyłek listowych i paczek. Allegro natomiast, jako największy serwis e-handlowy, nie miało do tej pory na polskim rynku konkurencji. Jednak rosnąca popularność AliExpress może z czasem zagrozić jego pozycji lidera. Zapewne jest to jedna z przyczyn stworzenia projektu. Allegro chce między innymi wprowadzenia do prawa celno-handlowego instytucji domniemania. Tym samym wszystkie przesyłki listowne, których grubość przekroczyłaby 2 cm, miałyby być traktowane jako przesyłki z towarem. Poczta Polska w takim wypadku miałaby od każdej takiej przesyłki pobierać VAT i ewentualne inne opłaty celno-podatkowe. Zgodnie z pomysłem Allegro, Poczcie Polskiej można by wówczas przyznać status agenta celnego, co rozszerzyłoby jej kompetencje o dokonywanie odpraw towarów.

Poczta Polska w odpowiedzi wskazuję, że jeśli zmiany weszłyby w życie, wówczas dochód, jaki uzyskuje z chińskich przesyłek znacząco by spadł. Jako przykład podaje Szwecję, w której po opodatkowaniu przesyłek z Chin ich ilość spadła do 15 tysięcy dziennie, przedtem plasowała się na poziomie 160 tysięcy. Przedstawiciele PP są tym bardziej zaskoczeni, że do tej pory Allegro było jej strategicznym partnerem biznesowym, a obecnie pracują nawet nad wspólnym projektem, jakim jest stworzenie sieci maszyn do odbioru przesyłek. Oczywiście jeśli propozycje zostałyby przyjęte przez rząd, Poczta zostałaby również obciążona dodatkowymi obowiązkami i związanymi z tym kosztami.

Jednak dyrektor komunikacji korporacyjnej w Allegro Paweł Klimiuk wskazuje, że „staramy się, żeby głos polskich przedsiębiorców był słyszany w całym ekosystemie gospodarczym”. Według niego zmiany mają stworzyć równe warunki konkurencji dla wszystkich.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.