Kolejne ataki z wykorzystaniem wizerunku Poczty Polskiej

hacker

Cyberprzestępcy znów wykorzystują wizerunek Poczty Polskiej do ataków na komputery nieświadomych użytkowników. Skala zjawiska jest naprawdę poważna, a jedno błędne kliknięcie może wciągnąć nasz komputer w sieć zombie, czyli grupę zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem komputerów. Hakerzy bez naszej wiedzy i pozwolenia dowolnie sterują komputerem, wykradając przy okazji nasze cenne dane.

Wszystko za sprawą maila informującego o przesyłce rzekomo oczekującej na odbiór w placówce pocztowej. Sfałszowana wiadomość, do złudzenia przypominająca stronę operatora powszechnego, zawiera także specjalny link, którego kliknięcie spowoduje przekierowanie na stronę, na której następnie dochodzi do zainfekowania komputera. Rozesłane w ten sposób złośliwe oprogramowanie umożliwia cyberprzestępcom przeprowadzanie ataków typu DoS/DDoS.

To olbrzymie zagrożenie dla wszystkich, którzy kupują w sieci i robią przelewy bankowe. Dlatego warto dokładnie zweryfikować adres strony zamieszczonego w mailu odsyłacza i nie klikać bezmyślnie wszystkich linków, które otrzymamy na swoją skrzynkę pocztową. Starty mogą być naprawdę ogromne. Pamiętajmy, że cyberprzestepcom nie chodzi już tylko o manifestację swojej obecności i olbrzymich możliwości, ale przede wszystkim o zysk. Czy to w postaci danych osobowych lub pieniędzy – bez znaczenia.

Tego typu wiadomości otrzymuje coraz większa liczba osób. Internetowi przestępcy często wykorzystują wizerunki znanych firm, by przeprowadzić skuteczny atak na nieświadomych zagrożenia użytkowników. Dlatego jeśli nie spodziewamy się żadnej przesyłki, powinniśmy jak najszybciej skasować taką wiadomość. Podzielenie się cennymi danymi z cyberprzestępcami może być dla nas bardzo kosztowne.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.