Nowe przepisy w e-handlu

zakupy online

UE wprowadziła 13 czerwca 2014 roku nową regulację dotyczącą e-handlu. W Polsce przepisy zaczną obowiązywać od stycznia 2015 r. Konieczność doprecyzowania przepisów wynika z faktu, iż branża e-commerce jest silnie rozwijającą się gałęzią gospodarki wszystkich państw UE. W Polsce według szacunków shoper.pl jest już 14 mln użytkowników zakupów w sieci, a według danych Cube Research wartość całego rynku w 2013 r. wyniosła 30 milionów złotych. Popularność zakupów w sieci wymaga ujednolicenia przepisów na terenie całej UE.

Poinformuj

Nowa dyrektywa unijna narzuca obowiązek precyzyjnego informowania klienta o wszystkich opłatach, w tym również o kosztach wysyłki jeszcze przed dokonaniem zakupu. Pozwoli to zwiększyć zaufanie klientów i zyskać szersze grono odbiorców.

Rezygnacja z zakupu

Według nowych przepisów klient ma prawo zwrócić zakupiony towar w ciągu 14 dni kalendarzowych, licząc od momentu dostarczenia przesyłki. Jeśli sprzedający nie poinformuje klienta o takiej możliwości, automatycznie czas zwrotu na korzyść kupującego wyniesie 1 rok.

Opłata za zwrot towaru

W przypadku zwrotu zakupionego przez klienta towaru, sprzedający ma obowiązek zwrócić jego koszt wraz z opłatą za wysyłkę. Opłata za wysyłkę będzie wynosiła najniższą możliwą stawkę bez w względu na poniesiony przez klienta koszt usługi kurierskiej.

Uszkodzenia w transporcie

Odpowiedzialność za wszelkie uszkodzenia towaru powstałe w transporcie poniesie sprzedający.

Formularz zamówienia

Ze stron internetowych e-sklepów znikną przyciski typu „kup”. Zgodnie z nowymi wymogami przyciski tego typu muszą zawierać jednoznaczną informację o tym, że dokonanie zakupu pociąga obowiązek uiszczenia zapłaty.

Zmiany wymuszone unijną dyrektywą dotkną wszystkie sklepy internetowe. Według części specjalistów mogą być one niekorzystne dla małych przedsiębiorców, których w Polsce jest najwięcej. Jednak te przepisy już dawno sprawdzają się w krajach UE, dlatego spodziewana jest ich dobra adaptacja w warunkach polskiego e-handlu.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.