Poczta Polska pozostanie powszechnym operatorem

Logo Poczta Polska

Jak poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej, Poczta Polska wygrała konkurs na operatora pocztowego wyznaczonego do świadczenia powszechnych usług pocztowych na lata 2016-2025. Oferta konkurencyjnej firmy – Polskiej Grupy Pocztowej – nie przeszła pomyślnie konkursu ze względu na niespełnienie niezbędnych formalnych wymagań.

– Polska Grupa Pocztowa nie przedstawiła m.in. dokumentów dotyczących opisu sieci placówek, centrów rozdzielczych, środków transportu, informacji o płynności finansowej, wydajności firmy oraz świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego – poinformowała Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jednak konkurencyjna w stosunku do Poczty Polskiej firma z pełną świadomością przystąpiła do konkursu, pomimo braku wymaganych dokumentów. Jak zaznaczyła rzecznik UKE, decyzja o wyborze operatora zapadła po dokładnym przeanalizowaniu ofert obu spółek, tj. Poczty Polskiej i Polskiej Grupy Pocztowej. Powołana w tym celu komisja konkursowa analizowała złożone oferty przez około miesiąc. W pierwszym etapie konkursu okazało się, że oferta obecnego operatora powszechnego jest kompletna, dzięki czemu bez problemu mogła przejść do drugiego etapu wyboru, który skończył się dla spółki pozytywnie. Wkrótce wydana zostanie decyzja administracyjna o wyborze operatora zobowiązanego do świadczenia powszechnych usług pocztowych, przez które rozumie się przesyłki listowe o masie do 2 kilogramów nadawane w kraju i za granicę, paczki pocztowe do 10 kg na terenie kraju i do 20 kg za granicę, bezpłatne paczki dla ociemniałych oraz obowiązkowe egzemplarze biblioteczne.

Operator wyznaczony powinien również posiadać odpowiednią sieć placówek, by zapewnić świadczenie oferowanych usług zgodne z przepisami prawa pocztowego.

Obowiązek wyboru operatora wyznaczonego do świadczenia powszechnych usług pocztowych nakłada na kraje członkowskie Unia Europejska. Zgodnie z polityką UE, wyznaczony operator powinien zapewnić wysokiej jakości usługi pocztowe, świadczone na terenie całego kraju w przystępnych cenach.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.