Samochód z internetu

Zakupy w Internecie to dzisiaj codzienność. Jednak wciąż wiele osób ma obawy przed kupowaniem przez sieć droższych towarów, takich jak, na przykład, samochody. Czy zakup auta przez Internet jest bezpieczny? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wśród sprzedających samochody na aukcjach internetowych jest wielu naciągaczy i oszustów. Policja niemal codziennie otrzymuje nowe zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa związanego z aukcją w sieci. Jest jednak kilka prostych zasad, które mogą nas uchronić przed niemiłymi niespodziankami.

Po pierwsze: jeżeli okazja wydaje się zbyt piękna, by była prawdziwa – zapewne tak jest. Jeżeli samochód ma wyraźnie zaniżoną cenę, to prawdopodobnie albo jest poważnie uszkodzony, albo wręcz w ogóle nie istnieje, a nieuczciwy sprzedawca „ukradł” zdjęcia i opis techniczny z innej aukcji.

Druga sprawa to zaliczki. Policja wyraźnie odradza wypłacanie jakichkolwiek zaliczek na poczet przyszłego zakupu. Jest to bowiem najłatwiejszy i najpopularniejszy sposób oszukiwania klientów.

Kolejną ważną sprawą jest omijanie sprzedawców, którzy dla uwierzytelnienia transakcji żądają od nas danych osobowych. Tak wyłudzone, bo inaczej tego nazwać nie można, dane często są później wykorzystywane w innych przestępstwach. Po za tym pamiętajmy, że zakup w internecie nie różni się niczym od zakupu, na przykład, w komisie. Obejrzenie zdjęć nie może zastąpić normalnych oględzin auta czy wizyty w stacji diagnostycznej przed dokonaniem zakupu. Te same cechy, na które zwrócilibyśmy uwagę u dilera czy w komisie obowiązują w wypadku aukcji internetowych.

Pamiętajmy także, że aukcja to nie zabawa. Chodzi tu o prawdziwe pieniądze, a umowa zawarta w sieci obowiązuje w świecie „realnym”. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że auto jest niezgodne z opisem, a już za nie zapłaciliśmy, nie stoimy na przegranej pozycji. Możemy dochodzić swoich praw na zasadzie instytucji niezgodności towaru z umową. Lepiej oszczędzić sobie żmudnego postępowania i nerwów.

Nie można jednak, z drugiej strony, popadać w paranoję. W internecie znajdziemy także mnóstwo uczciwych ludzi, którzy jak my chcą zawrzeć nienaganną w świetle prawa umowę. To największa zaleta tego sposobu kupowania – ogromny wybór, z którym nie może się mierzyć żaden komis czy ogłoszenia w gazecie.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.