Zakupy przez internet – ciekawe strony

Internet jako narzędzie szybkiej i masowej wymiany informacji stworzył w handlu rozwiązania, których istnienia jeszcze niedawno nikt nie był w stanie przewidzieć. Część z nich, takie jak internetowe porównywarki cen czy serwisy opinii konsumentów, przyjęły się także już u nas. Inne, jeszcze bardziej nowatorskie, są obecne tylko za oceanem, w Stanach Zjednoczonych. W końcu obywatele tego kraju, to niezrównani konsumenci!

Jednym z interesujących zjawisk są portale społecznościowe i fora, za pomocą których internauci wymieniają się informacjami umożliwiającymi wykonanie okazyjnych zakupów. W praktyce czasami są to zachowania niezbyt poprawne, np. wykorzystujące luki w polityce danej firmy lub eksploatujące przywileje konsumentów. Tego typu zachowaniem jest zwracanie nabytego towaru w ciągu 24 godzin od dokonania zakupu. Taki towar od razu trafia na półkę z rzeczami przecenionymi. Zwracający przychodzi następnego dnia i kupuje go, tym razem za 50% ceny…

Miejsce w sieci, które służy wymianie tego typu informacji to np. http://www.slickdeals.net.

Innym rodzajem stron są serwisy zamieszczające informacje o wszelkiego rodzaju wyprzedażach. To istne kopalnie dla poszukiwaczy okazji. Dzięki nim rozglądając się za danym towarem zwracamy uwagę tylko na okazyjne oferty. Wśród tego typu witryn znajduje się chociażby http://www.techbargains.com/.

Strony, których działalność jest skupiona na zbieraniu i udostępnianiu danych o wyprzedażach zaczynają też pojawiać się już w polskim necie. Dwie propozycje z tego segmentu to: http://www.taktanio.pl/. Nie są to jednak tak prężnie działające portale jak ich zachodnie odpowiedniki.

Stroną, która stworzyła unikatową formułę handlu i odniosła dzięki temu sukces jest http://www.woot.com . Ich pomysł to… sprzedawanie jednego i tylko jednego typu produktu dziennie! Oferta jest zawsze okazyjna i wyjątkowa. Sklep ma rzeszę wiernych klientów i nie może narzekać na niskie obroty.

Kompletnie innym sposobem na handel są zakupy grupowe. Polegają one na tym, że sprzedający wychodzi z okazyjną ofertą, jednak warunkiem sfinalizowania transakcji jest zorganizowanie się klientów w grupę, która od razu nabędzie większą ilość towaru. Raczkujące lub mające zacząć działalność polskie portale tego typu to np. http://www.grupeo.pl/

Stosując wszystkie niestandardowe formy zakupów, powinniśmy zachowywać rozsądek. Najlepiej korzystać z już choć trochę wypróbowanych rozwiązań i nie decydować się na pełnienie roli królika doświadczalnego. Bycie pionierem czasami może pozwolić nam na zaoszczędzenie pieniędzy, jednak w wielu przypadkach może się skończyć rozczarowaniami i stratami finansowymi. Poza tym decydując się na jakiekolwiek eksperymenty, sprawdźmy, czy są one legalne i czy przypadkiem ktoś nie próbuje wykorzystać naszej oszczędności.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.