Zakupy z Chin

Jeszcze niedawno coś takiego jak zakupy w Chinach bez wychodzenia z domu wydawało się czystą abstrakcją. Jednak teraz, wraz z postępem globalizacji i rozwojem internetu, chiński rynek towarów stoi dla nas otworem. Obecnie szacuje się, że 60% wytwarzanych na świecie towarów pochodzi z państwa środka. Zaś metka „Made in China” już dawno przestała być synonimem marnej jakości. W związku z tym przedsiębiorcy (także ci mali) coraz częściej zerkają na chińskie fabryki, by kupić potrzebne im towary bezpośrednio od producenta.

Jak zrobić zakupy w Chinach? Przede wszystkim musimy się zorientować jakie towary są dostępne. W tym pomogą nam specjalne strony internetowe takie jak: aliexpress.com czy dealextreme.com, które działają podobnie do serwisu Allegro, z tą różnicą, że nie licytujemy towarów, a kontaktujemy się bezpośrednio z producentem. Teraz następuje pierwszy moment, w którym powinniśmy sprawdzić naszego kontrahenta. Firm-oszustów nie brakuje, a przecież nie chcemy paść ich łupem.

Najlepszym sposobem jest oczywiście internet, zagraniczne fora internetowe, gdzie użytkownicy wymieniają się opiniami o firmach powinny być pomocne. Jak każde zakupy przez sieć, zakupy z Chin niosą ze sobą pewne ryzyko, ale można je zminimalizować. Po kontakcie z firmą możemy na przykład prosić o przedstawienie wymaganych w Europie certyfikatów. Innym sposobem jest zamówienie jako pierwszych próbek, czyli „sample” danego towaru. Jest on wtedy nieco droższy w przeliczeniu na sztukę, ale za to jest zwolniony z cła, a my mamy możliwość zapoznania się z towarem w małej ilości, bez konieczności ponoszenia wielkich kosztów.

Teraz najważniejsze pytanie: czy to się w ogóle opłaca? Tak, zakupy w Chinach mogą się opłacać. Przede wszystkim, gdy kupujemy produkty, które u nas są stosunkowo mało popularne, a co za tym idzie proponowane tylko przez jednego lub dwóch dystrybutorów. Tradycyjnie już dobrą przebitkę da się uzyskać także na elektronice czy ubraniach.

Najbardziej opłaca się, oczywiście, kupno towarów w ilościach hurtowych, ale przy zakupie małych ilości także można zarobić (cena produktu może być niższa nawet o 30-50%). Takie zakupy to świetna okazja dla małych przedsiębiorców, którzy przy zainwestowaniu niewielkich pieniędzy (na początek wystarczy 5000zł), mogą sprowadzić produkt po dużo niższej cenie, a następnie dystrybuować go przez eBay czy Allegro, co dodatkowo niweluje koszta reklamy.

W przyszłości zakupy z Chin będą normą, warto już teraz się z nimi zapoznać, tak by być o krok przed konkurencją.

W poszukiwaniu okazji możesz też wybrać się na zakupy online w USA.

Tagi:

1 komentarz

  1. Warto dodać że największym na świecie sklepem jest aliexpress, zakupy sa tam tanie i bezpieczne. Obowiązuje tam system ochrony kupujących ESCROW. Jedynie co, to musimy uważać przy płatności, ale wystarczy zachować podstawowe zasady płatności w necie, tu jest tutek jak płacić na aliexpress http://aliexpress-zakupy.pl/placic-aliexpress/, jak widac to proste. Warto też przeczytać recenzje o towarach przed ich zakupem.

    Post a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.